Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bankalara verdiği talimata göre kamu ve özel bankalar emeklilik promosyon tutarlarında rekabete girdi. Buradaki yoğunluk ise dolandırıcıların dikkatini çekerek yeni bir dolandırma yöntemine kapı açtı. Banka yetkilisi kılığına giren dolandırıcılar, insanları arayıp tuzağa düşürmeye çalışıyor. Son günlerde çok sayıda kişinin kendisini banka çalışanı gibi göstererek arayıp müşteri bilgilerini sorduğu doğrulandı.

Ressam Çağrı Ergin kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, hayatı ve biyografisi Ressam Çağrı Ergin kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, hayatı ve biyografisi

S G K Toplu Para Iadesi Nasil Alinir

O YÖNTEMLERE DİKKAT!

Dolandırıcıların emeklileri dolandırmak için özellikle iki yöntem kullandıkları belirtilirken, ilk yöntemde dolandırıcıların "Biz bankadan arıyoruz, emekli maaşınızı, promosyonunuzu evinize getireceğiz. Bunun için TC kimlik numaranızı, banka hesap numaranızı, banka kartı ve kredi kartı şifrenizi öğrenmeliyiz” sözleri ile emeklileri kandırdıkları açıklandı.

Dolandırıcıların bireysel emeklilik bilgilerini ele geçirerek insanların tüm banka hesaplarını ve kredi kartlarını boşalttığı doğrulanırken, yüzlerce kişinin de bu yöntemle dolandırıldığı doğrulandı. İkinci olarak, emeklilerin yeni zamlı promosyonu alabilmeleri için eski promosyonla arada fark çıkması ve bu farkın ödenmesi için hesap numarasına para atılması gerektiğini isteyen dolandırıcılar bu yöntem ile binlerce emekliyi dolandırdı.

Bankada Paraniz Birikmis Olabilir Resim

Bu yöntemde dolandırıcıların "Yeni zamlı promosyonunuzu almak için eskiye dair fark ödemesi yapmanız gerekiyor. Şu hesap numarasına 3 bin TL atın, 15 bin TL hesabınıza geçsin" ifadelerini kullanarak emeklileri kandırdıkları ve daha sonra hesaplarına geçirdikleri parayla sırra kadem bastıkları ortaya çıktı.

Turk Lirasi Yatirimi Yaparak Para Kazanmak 600X420

BANKALAR BİLGİ ALMAK İÇİN KİMSEYİ ARAMAZ

Yetkililer, söz konusu bilgilerin bankalarda var olduğunu ve böyle bir aramanın yapılmadığını vurgulayarak, emeklileri sorunlardan ve olumsuz sonuçlardan kaçınmaları konusunda uyardı. Erdoğan'ın seçim öncesi konuşmasının ardından kamu bankaları emeklilere yönelik harekete geçti. Emekli maaşlarını kamu bankalarına aktaranlar, aylık maaşlarına bağlı olarak 8 ila 12 bin TL arasında artıştan yararlanabilecek. Aramanın geçerli bir banka hesap numarasından gelip gelmediğini kontrol edin. Lütfen bankanızla iletişime geçin.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN