Yerel seçimler öncesi emeklilerin gönlünü almaya çalışan iktidar, kesenin ağzını iyice açtı. Maaşlarına yeteri kadar zam alamadıklarından yakınan emeklilere, yeni düzenlemeler yolda. Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerinin artırılmasından, elektrik, su, doğalgaz ve toplu taşıma ücretlerine indirim yapılmasına kadar hazırlanan paket, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Pakette ayrıca özellikle büyükşehirlerde yaşayan emeklilere yönelik ‘kira desteği’ sunulması da planlanıyor. 

E M E K L İ2

ERDOĞAN’A SUNULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2024'ü emekli yılı ilan etmesiyle birlikte emekliler için yapılacak düzenlemelerin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.Hükümet, yapılan zammı yeterli bulmayan emeklilerin gönlünü,hayata geçirilecek bu yeni düzenlemelerle almayı planlıyor. Artan enflasyon ve zamlarla birlikte geçim sıkıntısı çeken emekliler için milletvekilleri ve AK Parti teşkilatlarından gelen görüş ve öneriler doğrultusunda,çok sayıda alternatifi içeren paket kısa süre içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

YASA TEKLİFİ VERİLECEK

Emeklilerin 2 bin TL olan Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerinin 5 bin TL’ye çıkartılması da kulislerde konuşuluyor. Böylece emeklilere iki bayramda toplam 10 bin lira ikramiye verilmiş olacak. AKParti grubunun emekli ikramiyesi ile ilgili meclise yasa teklifi vermesi bekleniyor. Ayrıca belediyeler ve merkezi yönetimin emeklilerin yaşamını kolaylaştırmaya yönelik adımlar atacağı da ifade ediliyor. Bu kapsamda Belediyeler Birliği ile bir protokol imzalanması da söylentiler arasında. Böylelikle toplu taşıma ve su başta olmak üzere belediyeler tarafından sunulan hizmetlerden, emekliler indirimli faydalanabilecek.

KİRA YARDIMI GÜNDEMDE

Öte yandan kamu kurumlarının yaptıkları hazırlıklar kapsamında ise emeklilerin elektrik ve doğalgazı indirimli kullanması da gündemde var. Tren ve uçak biletlerinde indirim yapılıp yapılamayacağı ise henüz belli değil. Ayrıca özellikle büyükşehirlerde yaşayan emeklilere kira yardımı başta olmak üzere çeşitli destekler verilmesi de konuşuluyor. Yine kamu ve özel bankalar ile protokoller imzalanıp, bazı hizmetlerin emeklilere indirimli verilmesi öngörülüyor. Tüm bunların yanı sıra devlete ait tesislerden emeklilerin indirimli yararlanması ve tatil yapmalarının sağlanması da seçenekler arasında var.

Resmi gazetede yayınlandı... Antalya'daki o AVM yeniden satışa çıkyor Resmi gazetede yayınlandı... Antalya'daki o AVM yeniden satışa çıkyor

Sercan AYTIŞ/ÖZEL

Kaynak: Sercan AYTIŞ/ÖZEL