Emeklilik promosyonu son dönemlerde gündemde olan konulardan biri. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde banka promosyonunu ücretinin arttığını açıklamıştı. Buna göre emekliler artık 8 ile 12 bin arasında promosyon alacak. Ancak bu fırsattan yararlanmak için emeklilerin bazı işlemler yapması gerekiyor.

PROMOSYON ÜCRETLERİ ARTTI

Destek ödemesinden yararlanmak isteyen emeklilerin öncelikle tercih ettikleri bankaya beyanda bulunmaları gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, 12,7 milyon emeklinin maaş ödemesinin bankalar aracılığıyla yapıldığı vurgulandı. Bu raporlama süreci, emeklilerin promosyon ödemelerinden faydalanması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Emeklimaaszammı

Emeklilere yönelik destek seçeneklerinin genişletilmesi ve düzenleme, emeklilerin mali durumlarının güçlendirilmesi yönünde önemli bir adım olarak görülüyor. Kamu bankalarının emeklilere sunduğu çok sayıda özel kampanya, emekliler arasında büyük ilgi görüyor.

Emeklilerin destek ödemelerinden faydalanabilmeleri için banka değiştirmeden önce gerekli prosedürleri tamamlamaları gerektiği vurgulanıyor.

1 Mayıs okullar tatil mi ||  1 Mayıs tatil olacak mı, kamu-özel sektör tatil mi? 1 Mayıs okullar tatil mi || 1 Mayıs tatil olacak mı, kamu-özel sektör tatil mi?

EMEKLİLERİN FIRSATTAN YARARLANMASI İÇİN BAŞVURMASI GEREKİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) yapılan açıklamada, kamu bankalarından emekli maaşı alan vatandaşlara sağlanan promosyonların neredeyse iki katına çıkarak 8 bin ila 12 bin lira arasında değiştiği belirtildi. Ayrıca SGK ölüm aylığı alan 3,3 milyon vatandaşın da başvuru halinde 5 bin lira yardım alabileceği belirtildi. Ancak emeklilerin desteklerden yararlanmak için bankalara başvurması gerektiği vurgulandı.

Emekli Maas Gorsell2

Emeklilerin bu fırsattan faydalanması için şu işlemleri yapması gerekiyor.

“Kamu bankaları, emeklilerin promosyon ücretlerini otomatik olarak güncellemediğinden, emeklilerin öncelikle bağlı oldukları şubelere giderek güncelleme başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Ayrıca, aynı şubeden aldığı promosyona ek zam istemeyip başka bir banka seçecek emeklilerin, sözleşme bitimi sonrasında e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecekleri ifade edildi. e-Devlet'te yer alan banka tercihi bölümünden istenen bankanın seçilmesinin yeterli olacağı belirtilirken, banka değiştirmek isteyen emeklinin bu işlemi maaşı almadan 10 gün önce tamamlamış olması gerektiği hatırlatıldı.”

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA