Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı olan Tansu Çiller, uzun yıllardır evli olduğu eşi Özer Uçaran Çiller’i kaybetti.

Mersin’in o ilçesi bayramda ışıldayacak… Bayramda oluşabilecek çöp sorunu için çalışacaklar Mersin’in o ilçesi bayramda ışıldayacak… Bayramda oluşabilecek çöp sorunu için çalışacaklar

TANSU ÇİLLERİN EŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye’nin 22’inci Başbakanı olan Tansu Çiller, 1993-1996 yılları arasında başbakanlık görevini sürdürdü. 1963 yılında Özer Uçaran Çiller ile hayatını birleştiren Tansu Çiller’in Mert Çiller ve Berk Çiller adında iki çocukları dünyaya geldi.

tansu çiller

İş insanı, mühendis ve alternatif tıp alanında kitaplar yazan Özer Uçaran çiller, geçtiğimiz yıllarda diyaliz tedavisi görmeye başlamıştı.  86 yaşındaki Uçaran Çiller’in İstanbul’daki evinde kalp krizi sonucunda hayatını kaybettiği öğrenildi.

1718859 Tansu Ciller In Esi Ozer Ucuran Ciller Hayatini Kaybetti 665Abe1882D49

Eski İç İşleri Süleyman Soylu sosyal medya hesabından taziye mesajını paylaştı. Soylu, "Başbakanımız Prof. Dr. Tansu Çiller’in kıymetli eşi Özer Uçuran Çiller’in vefat haberini üzüntü ile öğrendim. Sayın Başbakanımıza, evlatlarına ve yakınlarına başsağlığı ve sabır; müteveffaya Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum" dedi.

ÖZER UÇARAN ÇİLLER KİMDİR?

Özer Uçaran Çiller, 1937 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Caddebostan’ın ilk muhtarıdır. Mühendis ve iş insanı olan Uçaran Çiller Saint Joseph Fransız Lisesinde eğitim görmüş, üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Mühendislik alanında üniversite eğitimi alan Uçaran Çiller Amerika’da MBA derecesi kazandı. 1975 yılına kadar Amatek Incç şirketinde üst pozisyonda görev aldı.

Otg M73 D R I0Iw Po V E Ik V Tg

Özer Uçaran Çiller, 1963 yılında Türkiye’nin ilk ve tek kadın Başbakanı olan Tansu Çiller ile nikah masasına oturdu. İlerleyen yıllarda Çukurova Holding’te CEO pozisyonunda çalıştı. 1981 yılında ise kendi işini kurmak için adım attı ve eşi Tansu Çiller ile Marmara Holding’i kurdu. Bunun yanı sıra bazı gazetelerde köşe yazarlığı da yaptı.

Headline-3

Tansu Çiller’in 1993 yılında Başbakan seçilmesinin ardından "second gentleman" unvanını Türkiye’de alan ilk ve tek kişi oldu.

Eski Basbakanlardan Tansu Cillerin Esi Ozer Ucuran Ciller Hayatini Kaybetti

Özer Uçaran Çiller 2000’li yıllardan sonra bambaşka bir alana yönelerek alternatif tıp üzerine araştırmalar yaptı. Bu alanda çok sayıda kitap yazdı.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA