Uzun yıllardır birçok dizi ve film projesinde yer alan usta oyuncu Nebahat Çehre hayat verdiği karakterler ile hafızalara kazındı. Nebahat Çehre’nin ekranlardaki yolculuğu ilk olarak genç yaşta katıldığı güzellik yarışmasından birinci seçilmesi ile oldu. İlerleyen yıllarda birçok Yeşilçam filminde yer alan Çehre aynı zamanda şarkıcılık da yaptı. Sezen Aksu’nun bestelediği ‘Büklüm Büklüm’ adlı şarkıyı seslendirdi. Bu şarkı ile müzik piyasasına başarılı bir giriş yaptı ancak şarkıcılık kariyeri, oyunculuk kariyerinin gerisinde kaldı.

Nebahat Cehre Apar Topar Hastaneye Kaldirildi Unlu Oyuncunun Kalbine Stent Takildi Jl76

NEBAHAT ÇEHRE KİMDİR?

Hilal Nebahat Çehre 1944 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Çehre’nin anne tarafı Laz baba tarafı ise Gürcüdür. Babasını henüz 5 yaşlarındayken kaybeden Çehre, üç erkek kardeşe sahiptir. Babasının ölümünün ardından ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınmışlardır.

İstanbul’da ortaöğretimini yarıda bırakan Çehre, kız sanat okulunda eğitim almıştır. İlerleyen yıllarda bir fabrikada sekreterlik yapmıştır.

Nebahat Cehre-2

Çehre’nin televizyon dünyasına adım atması 1960 yılında katıldığı güzellik yarışması ile oldu. Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği güzellik yarışmasında birinci seçilen Çehre, ardından Londra’da yapılan Dünya Güzellik Yarışmasına katıldı.

Nebahatçehre2-1

Güzelliği ve fiziği ile dikkat çeken Çehre podyum dünyasın adım atarak bir süre mankenlik ve foto modellik yaptı. Ardından kısa süre sonra ilk kez 1961 yılında tiyatro sahnelerinde yer aldı. Oyunculuk performansı ile beğeni toplayan Çehre, Yaban Gülüm adlı ilk sinema filminde resmi olarak oyunculuğa başladı.

Nebahat Cehre-3

1962’de yayınlanan Acı Hayat filminde başrollerde yer aldı.  Oyunculuk kariyerine hız kesmeden devam eden Çehre o yıllarda ‘Acı Hayat’, Affetmeyen Kadın’, ‘Dağ Başını Duman Almış’ gibi birçok projede yer aldı.

Nebahat Cehre-4

1965 yılında Miami’de düzenlenen Kainat Güzellik Yarışmasında Türkiye’yi temsil etti.

EROTİK FİLMLER FURYASINDA YEŞİLÇAM’DAN UZAKLAŞTI

1970’lü yıllarda Yeşilçam’da başlayan erotik filmler furyasında bu sektörden uzaklaşan Çehre farklı bir alana yönelerek şarkı söyledi. Şarkıcılık üzerine eğitimler aldı. Çehre Sezen Aksu’nun bestesi olan Büklüm Büklüm adlı şarkıyı seslendiren Çehre yorumu ve sesi ile beğeni topladı. Bu şarkı ile müzik sektörüne başarılı bir giriş yaptı. Ancak şarkıcılık sektörüne daha fazla devam etmedi.

nebahat çehre-5

YILMAZ GÜNEY ARABA İLE ÜSTÜNDEN GEÇTİ  

Nebahat Çehre, Kamalı Zeybek adlı filmde başrolleri paylaştığı Yılmaz Güney ile 1967 yılında evlendi. Yılmaz Güney ile 13 filmde birlikte rol alan Çehre bu tanışıklığı evliliğe götürdü.

Nebahatçehre3

O dönemlerde Nebahat Çehre’nin evliliği boyunca Yılmaz Güney’den şiddet gördüğü haberleri magazin gündeminde sıklıkla yer aldı. Bunlardan sonuncusu da boşanmasından hemen önce gerçekleşti.

36 Yil Once De Harikaydi Simdi De Yaslandikca 718712 6739 4 B

Olaya şahit olana arkadaşlarının anlattığına göre Yılmaz Güney ile Nebahat Çehre bir gece kulübünde tartıştı. Ardından Çehre sinirle gece kulübünü terk etti. Yılmaz Güney arkasından dur dese de Çehre aldırış etmeden koşarak oradan uzaklaşmaya çalıştı. Yılmaz Güney otomobiline binerek otomobili ile bilerek Nebahat Çehre’ye çarptı.

nebahat çehre-7

Bu olayın ardından Çehre günlerce hastanede kaldı ve boşandı. Nebahat Çehre sonraki yıllarda verdiği röportajlarda Güney’den çok şey öğrendiğini ve hayata bakışına yönelik önemli katkıları olduğunu söyledi.

nebahat çehre-8

Nebahat Çehre ikinci evliliğini 6 yıl nişanlı kaldığı milli basketbolcu Yavuz Demir ile gerçekleştirdi. Çiftin evliliği 1979 yılında sonlandı.

FİRDEVS YÖREOĞLU İLE YILDIZI PARLADI

Nebahat Çehre evliliği süresinde ekranlardan uzaklaşarak dekorasyon ve modayla ilgili işlerle uğraştı. Boşanmasının ardından tekrar ekranlara döndü. 2004 yılında Kanal D’de yayınlanan Haziran Gecesi adlı dizi ile ekranlara başarılı bir giriş yaptı. Dizide Özcan Deniz, Naz Elmas gibi oyuncularla başrolü paylaştı.

nebahat çehre-9

2008 yılında yayın hayatına başlayan Aşkı-ı Memnu dizisinde Bihter Yöreoğlu’nun annesi Firdevs Yöreoğlu karakterine hayat veren Çehre büyük popülerlik kazandı. Firdevs karakterini başarıyla canlandıran Çehre birçok ödül sahibi oldu.

Ferdi Kadıoğlu Aslen Nereli? Trabzonlu Mu? Kaç Yaşında? Sevgilisi Kim? Ferdi Kadıoğlu Aslen Nereli? Trabzonlu Mu? Kaç Yaşında? Sevgilisi Kim?

nebahat çehre-10

Bu dizinin ardından Muhteşem Yüzyıl, A.Ş.K., Kara Para Aşk, Kanlı Ocak, Yuvamdaki Düşman yapımlarında yer aldı. Çehre’nin son projesi 2020 yılında kısa süre rol aldığı Menajerimi Ara dizisi oldu.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA