Ülkemizde pek çok aile, yeni doğan bebeği için öncelikli olarak eski Türk isimlerini araştırıyor. Milli duygular içerisinde yapılan bu eylem için eski Türklerde pek çok güzel ismin bulunduğunu söyleyebiliriz. Öz Türkçe isimler bu nedenle oldukça önemlidir. Sizler için tam listeyi paylaşırken en güzel örnekleri anlamlarıyla birlikte sunacağız…

Antalya’daki o konsere yoğun ilgi… Genç müzisyenler alkış yağmuruna tutuldu Antalya’daki o konsere yoğun ilgi… Genç müzisyenler alkış yağmuruna tutuldu

Eski Türk isimleri kadın ve erkek için ayrı ayrı birçok örneğin yer aldığı kapsamlı bir listeyi ifade eder. Özellikle Türk kökenli erkek isimleri üzerinde ebeveynlerin daha yoğun araştırma yaptığını söyleyebiliriz. İşte eski Türkçe kadın ve erkek isimleri listesi…

Eski Turk Isimleri 4

Eski Türkçe Erkek ve Kadın İsimleri

Yeni doğan bir bebeğe isim arayışı, bu yolculukta ebeveynlerin üzerinde durduğu en önemli konuların başında geliyor. İsim, çocuğu ömrü boyunca taşıyacağı bir marka olarak düşünüldüğünde konunun önemi daha net bir şekilde anlaşılabilir. Milli duyguları yüksek olarak olan ebeveynler ise daha çok eski Türk isimlerine odaklanmaktadır.

Pek çok inanışa göre isimler, aidiyet kurması bakımından insanlar için oldukça önemlidir. Bu nedenle aileler güzel bir isim bulmak için sıkça araştırma yapıyor. Türklerin en çok kullandığı isimlerin tamamı güzel anlama gelen, aidiyet bağını başarılı bir şekilde kurabilecek, aynı zamanda fonetik ve söylem bağlamında kulağa hoş gelen kelimelerden oluşmaktadır. Eski Türkçe erkek isimleri başta olmak üzere tüm detayları sizlere aktardık. İşte ayrıntılar…

Eski Türk İsimleri – En Güzel Kız ve Erkek İsimleri

Her anne – baba çocuğuna güzel bir isim koymak ister. Milli duygusu yüksek aileler Türk savaşçı isimlerine odaklansa da her kategoride farklı pek çok güzel isim bulabilmek mümkündür. Bu nedenle eski Türkçe isimlerin tam listesini sizlere sunuyoruz. Aşağıdaki tabloda anlamlarıyla birlikte öz Türkçe isimleri bulabilirsiniz.

Eski Türk isimleri ve anlamları aşağıdaki gibidir:

İsim

Cinsiyet

Anlamı

Aras

Erkek

Talih, kalın yün.

Ataman

Erkek

Saygıdeğer.

Ayhan

Erkek

Ay hakimi.

Balaban

Erkek

Bir doğan türü.

Bertuğ

Erkek

Engel tanımayan.

Eren

Erkek

Olağanüstü sezgilere sahip olan, gerçekleri görebilen kimse.

Bahadır

Erkek

Kahraman.

Ecevit

Erkek

Çalışkan.

Erendiz

Erkek

Jüpiter.

Eymen

Erkek

Yardımsever, alçakgönüllü.

Aça

Kız

Toplumda saygı duyulan kişi. Analık mevkiinde saygıya değer hanım kimse.

Akay

Kız

Ay’ın en güzel anı. Yenisey Türklerinde hitap şekli olarak “hanımefendi”.

Başak

Kız

Buğday başı. Sümbül, ok ucuna takılan sivri demir parçası.

Belçin

Kız

Bir şeyin geçtiği yerde bıraktığı belirti, alamet, emare, iz.

Begüm

Kız

Eski Türklerde hanımefendi. “Bey” kelimesinin kadınlardaki karşılığı.

Çolpan

Kız

Kuzey yıldızı.

Sağın

Kız

Düşünce, kıvılcım.

Sayina

Kız

Yaz mevsimi.

Tomris

Kız

Demir sesi ya da demir ucu.

Umay

Kız

Eski Türk tanrıçalarından “koruyucu”. Kuzey Türkleri hala çocukları koruduğuna ve sevdiğine inanır.

Türklerin en çok kullandığı isim nedir sorusuna kız ve erkek çocuk isimleri için bu şekilde yanıt verilebilir. Şimdi Eski Türkçe kadın isimleri başta olmak üzere en güzel örnekleri tam liste halinde verelim…

Eski Turk Isimleri 5

1- Eski Türkçe Kadın İsimleri

Öz Türkçe kız isimleri, kız çocuk bekleyen ailelerin merak ettiği alternatifler arasında yer alıyor. Eski Türk isimleri açısından kızlar için oldukça anlamlı isimler kullanılmıştır. Özellikle “hanımefendi” anlamına gelen birçok ismi bu listede görebiliyoruz. İşte detaylar…

Eski Türkçe kadın isimleri şu şekildedir.

 1. Umay: Türk mitolojisinde çocukları sevdiğine ve koruduğuna inanılan koruyucu tanrıça.
 2. Umar: Umutlu anlamına gelen eski Türkçe bir isim.
 3. Tilbe: Dilenen şey, dilek.
 4. Tansu: Eski Türk isimleri arasında “armağan” anlamına gelen bir kız ismi.
 5. Oylum: Çukur anlamına gelir.
 6. Laçin: Eski Türklerde yırtıcı bir kuş türü.
 7. İncesen: “Huzur” anlamına gelen bir isim.
 8. İynem: Yaren ve dost anlamlarına gelir.
 9. Esrigün: Fırtına anlamında kullanılan öz Türkçe kız ismi.
 10. Beylem: Çiçek demeti.

2- Eski Türkçe Erkek İsimleri

Eski Türk isimlerinin araştırıldığı günümüzde daha çok erkek isimlerine bakılmaktadır. Türkçe adlar arasında erkekler için daha fazla isim bulunduğunu söyleyebiliriz. Türk kökenli erkek isimleri de kız isimlerine benzer şekilde kulağa hoş gelen, anlamlı ve karakteristik özelliklere sahip kelimeler arasından seçilmiştir.

Eski Türkçe erkek isimleri şu şekildedir:

 1. Yazgan: Yazıcı anlamına gelen Tanrı adlarından birisi.
 2. Uraz: Baht anlamında kullanılan öz Türkçe erkek ismi.
 3. Toygar: Tarla kuşu.
 4. Kutay: Şamanların ateş tanrısı. Ateş anlamında kullanılıyor.
 5. Kutadgu: Yararlı, kutlu anlamlarına gelen oldukça yaygın bir erkek ismi. Eski Türk isimleri erkek listesinin en çok merak edilenlerinden birisidir.
 6. Gökalp: Kahraman anlamına gelen Türkçe bir isim.
 7. Erkin: Özgür ve bağımsız anlamlarına gelir.
 8. Ediz: Değerli anlamına gelir.
 9. Boğaç: Genç boğalara verilen isim. Boğa gibi anlamına gelir.
 10. Aybars: Ay gibi parlak beyaz pars.

Eski Turk Isimleri

Türk Kökenli Erkek ve Kız İsimleri Hakkında

Eski Türk isimlerini anlamlarıyla beraber sizler için açıkladık. En eski Türk ismi nedir gibi merak edilenler mevcut olsa da bu konuda net bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca Türk kökenli erkek isimlerinin de yoğun olarak merak edildiğini söyleyebiliriz.

Eski Türklerde erkek isimlerine büyük önem verilmekle beraber kelime anlamı olarak da seçici davranılmıştır. Kutadgu, Aras, Boğaç, Aybars, Erki, Kutay, Gökalp gibi isimler erkekler için sıkça kullanılmıştır.

Kız isimlerinde gördüğümüz üzere bu isimlerin de kaynağı daha çok kahramanlık, savaşçılık, Tanrı isimleri, ay ve gezegenler gibi farklı birçok yerden oluşmuştur. Bu nedenle eski Türk isimleri erkek ve kızlar için araştırıldığında mutlaka anlamlarına bakılmalıdır.

Atalarımızın adları nelerdir sorusunda kız ve erkek isimleri ayırt etmeksizin ön plana çıkmaktadır. Türklerde kadına değer verildiğinden dolayı “Begüm” gibi hanımefendi anlamına gelen pek çok isim bulabilmek mümkündür. Bu bakımdan eski Türkçe isimleri detaylı bir şekilde araştırmanız, en iyi ismi bulabilmeniz açısından önemlidir.

Eski Turk Isimleri 2

Sıkça Sorulan Sorular

Eski Türk isimleri hakkında sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

1- Türklerin en çok kullandığı isim nedir?

Günümüzde Türklerin en çok kullanıldığı isimler geçmişe göre farklıdır. Geçtiğimiz yıl en çok tercih edilen erkek ismi olarak “Alparslan”, kız ismi olarak da “Zeynep” ilk sırada yer almıştır. Eski Türklerde en çok kullanılan isimler ise erkekler için “Kutadgu”, kızlar için “Tomris” şeklinde örnek verilebilir. Ancak bu konuda net bir bilgi bulunmamaktadır.

2- Eski Türklerde savaşçı ne demek?

Eski Türklerde savaşçı anlamına gelen ve isim olarak kullanılan kelime “Ertuğ” şeklindedir. Daha çok erkek ismi olarak değerlendirilmektedir.

Eski Türk isimleri hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden gönderebilir, düşüncelerinizi belirtebilirsiniz

Muhabir: Nihat Toklu