Bankacı Seçil Erzan’ın Fatih Terim, Arda Turan, Emre Belözoğlu, Muslera gibi futbol camiasının ünlü isimlerini dolandırmasına ilişkin iddiaların yankıları sürüyor. Ancak Fatih Terim ve eşi Fulya Terim bir çok ünlü isim ile birlikte yine bir banka tarafından 11 yıl önce de dolandırılmış.

Günlerdir Fatih Terim ve futbol camiasının ünlü isimlerinin dolandırılması gündemde ilk sırada yer buluyor. Fatih Terim’in kızım dediği ve kendisi ile birlikte ünlü oyuncunun para kaptırdığı Denizbank çalışanı Seçil Erzan dosyası gittikçe büyüyor.

Dün de Denizbank çok uzun bir açıklama yaparak konunun kendileri ile ilişkisi olmadığını belirtmişti. Bu olayın yankıları sürerken, Fatih Terim’in daha önce de bir bankacı tarafından dolandırıldığı ortaya çıktı. 2012 yılında Fatih-Fulya Terim, Petek Dinçöz, Hıncal Uluç gibi ünlü isimler ve pek çok işadamının hesaplarında usulsüzlük yapan bazı bankacıların, bu isimler aleyhine toplam 17.5 milyon Dolar zarara neden oldukları ortaya çıkmıştı.

Bir bankanın İstanbul Levent şube müdürü, bölge müdürü, yardımcısı ve portföy yöneticisi 29 kişi, Fatih-Fulya Terim, Petek Dinçöz, Hıncal Uluç gibi ünlü isimler ve pek çok işadamının hesaplarında usulsüzlük yaparak 17.5 milyon dolar zarara neden olmakla suçlanmıştı.

O dönem Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun zimmet ve dolandırıcılıktan savcılığa verdiği bankacılar, “vadeli mevduatların vadesinden önce kapatılması, vadesi dolanların yenilenmeyerek vadesizde bırakılması, müşterilerin imzasını taklit ederek spot döviz alım-satımı, vadeli döviz alım-satımı, opsiyon işlemleri ve yasal dayanağı olmayan ücret/komisyon tahsili” gibi usulsüz işlemleri organize şekilde mütemadiyen yapmakla suçlanmışlardı.

O dönem bazı ünlü isimlerin hesaplarından 1 Ocak 2008 ile 22 Ekim 2010 döneminde “vadeli mevduatların vadesinden önce kapatılması, vadesi dolan mevduatların yenilenmeyerek vadesizde bırakılması, spot döviz alım-satım, vadeli döviz alım-satım, opsiyon işlemleri ve yasal dayanağı olmayan ücret/komisyon tahsili” gibi usulsüz işlemlerin yapıldığı tespit edilmişti.

Olay savcılığa yansımadan önce banka avukatları müştekileri tek tek gezip, şikayetçi olmamalarını, zararlarının banka tarafından karşılanacağını bildirdi. Ardından savcılık müştekileri adliyeye ifade için çağırdığında, adliyede onları yine bankanın avukatları karşıladı ve şikayetçi olmamaları konusunda ricacı oldu. Ancak Fatih ve Fulya Terim çifti bankadan şikayetçi oldular. Böylece ünlü teknik adam 11 yıl sonra benzer bir olayı bir kez daha yaşamış oldu.

YAPRAK ÖZER antalyaningundemi.com