Deprem sonrası yaraların sarılmaya çalışıldığı Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’ten müjdeler ardı ardına geldi. Bir grup vatandaşla bürokratları ile birlikte bir araya gelen Başkan Öntürk, “Hatay’da susuz ve yolsuz yer kalmayacak. Onun dışındaki işler zaman içerisinde yapacağımız işler. Verdiğimiz sözü tutacağız ve yaz sonuna kadar yol ve su işlerini bitireceğiz. Hatay’ın genelinde bitecek” dedi.

Hatay Buyuksehir Belediye Baskani Mehmet Onturk

SU YOKSA TANKERLE TAŞILACAK

Susuz yer kalmaması için ellerinden geleni yapacakları söyleyen Başkan Öntürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir köyde sondajı vurduk su yok, alternatifi de yoksa tankerle evlere su taşıyacağız. Kimseyi susuz bırakmayacağız. Vatandaşımızı susuz bırakmanın bir bedeli yok. Biz bu parayı neyse bulacağız buluşturacağız ödeyeceğiz. Ama susuzluk olmayacak. Yayladağı Aydınbahçe köyümüzde heyelanda havuzları gitmiş. Su yok. Şu anda tankerlerle su taşınıyor. Elektrik hattı dahil keşfini hemen yapıp hızlı bir şekilde çözüp köyü susuz bırakmıyoruz. Her ilçenin en az iki katını Yayladağı’na yapıyoruz. Daha önce de Arsuzlu vatandaşlarla bir araya geldik. Belediyelerin gücü yetmiyorsa biz yapacağız. Milet bizden hizmet bekliyor”

Hatay Su Calisma (Small)

BİN KİLOMETRE ASFALT DÖŞENECEK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk asfalt sezonunda olduklarını hatırlatarak, “Özellikle sathi kaplamaları Ağustos 15’ini geçirdikten sonra tutturamayız. Şimdi bu yıl yarısı yolların yarısını satih, yarısını da sıcak asfalt yapıyoruz. Toplam bin kilometre yol yapıyoruz. Önümüzdeki 5 yılık süreçte sathilerde sıcağa dönecek. Ancak vatandaşlarımızı en acil şekilde çamurdan çukurdan kurtarmamız lazım. Su sorununu bir şekilde çözmemiz lazım” dedi.

Hatay Genel Gorunum (Small)

SIRA KIRSALA GELECEK

Eylül Ekim aylarından sonra sıranın kırsala geleceğini de belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, “Asfalt sezonu bittikten sonra üretim ve dağ yollarında da aynı hamleyi yapacağız. Alın makinaları diyeceğiz açın nereyi istiyorsanız açın üzerine de bu sefer stabilizesini dökeceğiz sizi rahat ettireceğiz. Yani siz defnenizi toplarken, zeytininizi toplarken rahat edeceksiniz. Geçenlerde bir yaşlı teyze gördüm sırtına zeytini yüklemiş yola getirmeye çalışıyor. Bunları bitireceğiz” dedi.

Hatay Buyuksehir Belediye Baskani

Kültür ve Turizm eski bakanı Fikri Sağlar, Kuşadası için açıklamalarda bulundu Kültür ve Turizm eski bakanı Fikri Sağlar, Kuşadası için açıklamalarda bulundu

“4 MİLYAR BOÇ ÖDEDİK”

Göreve geldikten sonra 4 milyar lira borç ödediklerini belirten Başkan Öntürk, kendisinden sonra da borçsuz belediye bırakmak istediği belitti. Deprem nedeniyle hibe kredi fon aradıklarını da belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, “Hibe fon bulabilirsek deprem bölgesi diye buraya yurt dışından birçok fonlar hibe verebiliyor. Bunları kullanırsak bu kaynak sizin şehrinizin kaynağı bizim şehrimizin kaynağı. Bizim hedefimiz bu belediyeyi borçsuz bırakmak. Böyle batık bir halde belediye olmamalı. Ben benden sonraki nesillere de tertemiz bir belediye bırakmak istiyorum. Biz geleli daha 2.5 ay oldu yaklaşık 4 milyar borç ödedik” diye konuştu.

Muhabir: NİHAT TOKLU