Galatasaray, sahasında konuk ettiği Antalyaspor'u 2-1 mağlup ederek üstünlüğünü korudu. Hakem Abdulkadir Bitigen'in düdük çaldığı mücadelede, VAR'a başvurulan penaltı, iptal edilen gol, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile onaylanan gol ve kırmızı kart şüphesi olan anlar üzerine tartışmalar yaşandı.

Galatasaray, Trendyol Süper Lig'in 27. haftasında Antalyaspor'u ağırladı ve 2-1'lik galibiyetle liderlik koltuğunda kalmayı başardı. Rams Park'ta oynanan maçta Kerem Aktürkoğlu'nun attığı gollerle galip gelen Sarı-Kırmızılılar, puanını 72'ye çıkararak zirvedeki yerini sağlamlaştırdı.

Hakem Abdulkadir Bitigen'in yönettiği karşılaşmada birçok tartışmalı pozisyon yaşanırken, yazarımız Deniz Çoban ve beIN Trio ekibi, maçtaki önemli kararları detaylı bir şekilde ele aldı

8Ec13Dd7C7D6485Fb430Ba4382C03A13
Galatasaray'ın kazandığı penaltıda VAR'ın devreye girmesi doğru mu?

Deniz Çoban: Bir temas var ama futbol oyunundaki temaslarda aradığımızı kriter 'Oyuncu etkilendi mi?' sorusu. Bu oyuncuyu etkilemeyecek en basit temaslardan biriydi. UEFA'nın da tabiriyle 'hafif' bir temas. VAR'ın müdahale etmesini anlayamam. Türkiye'deki VAR uygulamalarında yanlış kullanımda ilk 10'a girer. O kadar net yanlış. Penaltı verilmesi de yanlı. Oyun devam etmeliydi.
 

Bahattin Duran: VAR müdahalesini konuşacak hiçbir şey yok. Çok yanlış. Hiç penaltı değil, hiç değil! Mikroskopla ararsanız, Antalyasporlu oyuncunun, Tete'nin ayak ucuna temasını görürsünüz. Bizim işimiz mikroskopla aramak değil. Pozisyonda penaltı yok. Bence bu pozisyonda ofsayt da var.

Bülent Yıldırım: UEFA'ya üye ülkelere bu pozisyonu gönderin, VAR müdahalesi olması gerektiğini savunan kimseyi bulamazsınız. Bir temas var ama VAR'ın müdahale edeceği bir kanıt yok. O zaman müdahale etmeyeceksiniz. VAR müdahalesi yanlış, bana göre de pozisyon devam etmeliydi. Çok küçük temas, böyle penaltı olmaz.

Fırat Aydınus: Antalyasporlu futbolcunun ceza sahasında Tete’nin ayağına müdahalesi var. Ancak bu müdahale neticesinde kazanılan penaltı ve VAR’ın hakemi monitöre çağırması tartışılır. Aynı VAR’ın Antalya ceza alanındaki kafa topunda Tete’nin rakibine koluyla yaptığı müdahalede devreye girmemesi kafaları karıştırıyor.
 

Tete'nin Dario Saric'e müdahalesinde penaltı var mı?

Deniz Çoban: Tete'nin kolları doğal aksiyonda devam ediyor. Faul için yeterli değil. Devam kararı doğru.

Bahattin Duran: Tete'nin faulü varsa, ceza sahası çizgisinde ve penaltı. Tete'nin eli rakibinin omuzun geliyor. Benim için penaltı adına yeterli müdahale değil.

Bülent Yıldırım: Hava topu mücadelesinde küçük temas. Devam kararı doğru.
 

Eyüpspor – Boluspor Youtube canlı izle 20 Nisan TRT SPOR , Eyüpspor – Boluspor NEREDEN izlenir Eyüpspor – Boluspor Youtube canlı izle 20 Nisan TRT SPOR , Eyüpspor – Boluspor NEREDEN izlenir

Galatasaray'ın VAR ile verilen ikinci golünde karar doğru mu?

Deniz Çoban: Teknoloji bu işi çözüyor. Üzerine konuşacağımız bir şey yok. Yardımcı hakem performansları her geçen hafta geriye gidiyor.
Bahattin Duran: Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'ne inanıyorsak, karara inanacağız. Göz ile gördüğüm, Carlos Vinicius öndeymiş gibi... Milyon dolarlık bu sistemi kullanıyorsak, sisteme güveneceğiz.
 

Bülent Yıldırım: Sisteme güvenmek durumundayız.

Fırat Aydınus: Ofsaytı manuel yapıyorduk güvenilmiyor. Yarı otomatik yapıyorsun güvenilmiyor. Sen bir tarafsan, bu gözler ne görmek istiyorsa onu görür. 10 tane kameranın o fotoğrafı çekmesi, iki oyuncuyu belirleyip çizgiyi çizmesi. Bunlar otomatik geliyor hakemin önüne. Hakem sadece kontrol ediyor. Bu verilerle entegre edilip VAR odasına gidiyor, o da yayıncı kuruluşa gönderiyor. Sen polemik yaratmak istedikten sonra tam otomatik de olsa bir şey değişmez. Diğer liglerde hatalı görüntü gönderdiğine rastlanılmamış.
 

Lucas Torreira'nın Sam Larsson'a müdahalesinde kart çıkmaması doğru mu?

Deniz Çoban: Kart çıkmaması yanlış. Zaten oyuncu sarısı var, sarı çıksa bile ihraç. Bu net bir kırmızı kart. Yaralayıcı, gaddarca bir hareket var.

Bahattin Duran: Sol ayağıyla rakibini çiğnedi. Net kırmızı kart. VAR devreye girmeliydi.

Bülent Yıldırım: Bu pozisyon kırmızı kart. Peki VAR'ın müdahale etmemesini ne yapacağız?

Fırat Aydınus: Torreira’nın Larsson’un ayağına bastığı pozisyon çok masum değil. Burada hakem kırmızı kart verse kimse bir şey diyemez. Ben de bu pozisyonun kırmızı kart olduğunu düşünüyorum.

Adam Buksa'nın Lucas Torreira'ya müdahalesinde devam kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Tartışmasız kırmızı, VAR müdahalesi de gerekir.

Bahattin Duran: Buksa rakibini gördü ve dirseği vurdu. Kırmızı kart olmalıydı. VAR müdahalesi de olurdu. Ama normalde Torreira olmayacaktı, başkasına mı vuracaktı?
 

Bülent Yıldırım: Burada kırmızı olmalıydı.

Fırat Aydınus: Buksa’nın Torreira'ya yaptığı ve hakemin devam ettirdiği pozisyonda dirseğini kullanması sınırdaydı; en az sarı çıkmalıydı, kırmızıya yakın.

Wilfired Zaha'nın müdahalesinde VAR'ın devreye girmemesi doğru mu?

Deniz Çoban: Ayak kurtulmuş, o yüzden VAR'ın konusu değil. Özgür Yankaya burada doğru yaptı. Ancak kırmızı kart bu.

Bahattin Duran: Çok net bir kırmızı kart. Güray Vural'ın ayağa kalkıp yürümesi inanılmaz. Bu hareketten sonra hiç yürüyemeyebilirdi.
Bülent Yıldırım: Başlangıç, gelişme, sonuç... Kırmızı kart.

Fırat Aydınus: Zaha’nın aleyhine faul verilen pozisyon da masum değil. Hakem bu iki pozisyonda Torreira ve Zaha’ya kırmızı kart gösterse kimse bir şey diyemezdi.

Muhabir: YASİN ÇOBAN