Geçmişi bütün çıplaklığıyla gün yüzüne çıkaran Burdur'da bulunan Kremna Antik Kenti, ihtişamlı surlarıyla gelen ziyaretçilerin etkiliyor. 

Etrafını çevreleyen yemyeşil bitki örtüsü ile daha ilk dakikadan ziyaretçilerin ilgisini çeken Kremna Antik Kenti, ziyaretçilerin yanı sıra tarihçileri de mıknatıs gibi kendisine çekiyor. Burdur’un Bucak İlçesine bağlı Çamlık köyünde yer alan antik kent, tarihe ışık tutuyor. Her santiminde tarihin izlerini barındıran antik kentin ismi Yunan dilinden geliyor. Yunan dilinde ‘uçurum’ anlamına gelen Kremna, kentin uçurumlarla çevrili olmasından dolayı bu ismi almıştır. Bin 100 metre yükseklikte yer alan kent, ziyaretçilerin olukça ilgisini çekiyor. Sahip olduğu yükseklik ile eşsiz bir manzarayı bünyesine katan kent, coğrafi yapısıyla ve yemyeşil çevresiyle doğa severleri cezbediyor.

TARİH KOKUYOR

Antalya Müzesi’nde sanat şenliği sergisi sergilendi Antalya Müzesi’nde sanat şenliği sergisi sergilendi

Elde edilen bilgilere göre antik kentte ilk yaşayan halk Solymoslular olarak biliniyor. Solymoslular’dan sonra MÖ IV. Yüzyılda Lidyalılar, MÖ 540’lı yıllarda ise Persler’in yşadığı biliniyor. Etrafı surlarla çevrili olan antik kentin güney ve batıda iki adet girişi bulunuyor. Kentte bulunan ve günümüze kadar gelmeyi başaran birçok eser ve yapı Roma Dönemi’ne ait. Gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken kent, adeta tarih kokuyor. Mis gibi havası ve enfes manzaraları karşısında gelenlerin nefesinin kesildiği bölgeden yapılan çalışmalarda birçok eser çıkarılmıştır. Bu eserler Burdur Müzesi Kremna Salonu’nda ziyaretçiler için sergileniyor. Çıkarılan eser ise şu şekilde: Büyük ve küçük Atena, Leto, Hygeia, Nemesis giyimli kadın, Apollon, Asklepios ve Herakles heykelleri. Yüzyıllara inat ayakta kalan kent, ziyaretçilerini bekliyor. 

Muhabir: BADE ÖNDER