Ülkedeki enflasyon ve diğer maliyetler yüzünden gelecek kaygısı ve ekonomik problemler yaşayan birçok öğrenci kesimi soluğu borsa, şans oyunları gibi sektörlerde aldı.  Türkiye’de çok küçük yaşlardan itibaren görülen bu durum karşısında eski Eğitim-Sen  Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Gençler kendini kurtarmanın peşinde” dedi.

Sinavogrenci

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden ulaşıma sıkı denetim… Klima çilesine son verdiler Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden ulaşıma sıkı denetim… Klima çilesine son verdiler

PARAYLA PARA KAZANMA

Nurettin Sönmez, “Bir eğitim uzmanı olarak bu konuyu ele aldığımda öğrencilerin her konuda kendini yetiştirdiği bir eğitim sisteminin mevcut olmadığını söyleyebilirim. Dolayısıyla Türkiye’de gençler, kendi alanlarından mezun olduktan sonra iş bulamadıklarını görüyoruz. İşsiz kaldıklarını gözlemliyoruz. Uygulanan ekonomik model tüketime dayalı. Parayla para kazanma mevcut. Böyle bir sistem söz konusu. Bir öğrencinin veyahut bir gencin çevresinde de durum böyle olunca öğrenci borsaya ya da yatırıma yöneliyor. Bilgiyle değil, parayla para kazanmaya çalışıyor“ dedi.

bahis öğenci

EMEKSİZ ZENGİN OLMA DÜŞÜNCESİ

Gençlerin ülkeden ve çevresindeki kesimden oldukça etkilendiklerini belirten Sönmez,” Emek harcamadan bir girdi bekliyorlar. Herhangi bir şey vermeden zengin olma düşüncesi var gençlerde. Eğitim sisteminde herhangi bir bilgilendirme de yok bu konuda. Dolayısıyla kısa dönemde zengin olma düşüncesi beliriyor kafada. Bu şekilde hayatını idame ettirebileceğini düşünüyorlar. Ülkenin genel durumu itibarıyla baktığımızda da gençler kendini kurtarmanın peşinde. Bu nedenle de gençler ya borsaya ya da şans oyunlarına yöneliyor. Bu durum da öğrencilerin haliyle psikolojisini etkiliyor. Ellerindeki harçlıkları kullanıyorlar” ifadelerini kullandı.

SEBEBİ GELECEK KAYGISI

Gençler bir gelecek kaygısı yaşadığını ve durumunda bu sebeple ortaya çıktığını  ifade eden Sönmez, “Gençler, üniversiteyi dahi bitirse iş bulamayacağını, işsiz kalacağını düşünüyor. Çalışınca da  sadece asgari ücretle geçim sağlayamayacağını, karnını doyurmayacağını düşünüyor. Kısa dönemde köşeyi dönmek istiyor. Donanımlı ve eğitimli kesim kendini yurtdışına atarak bu gelecek kaygısını ortadan kaldırmayı diğer kesim de bu tür yollara başvurarak kaygıyı azaltmaya,kendini kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Muhabir: STAJYER MUHABİR AZRA ACAR