Altın yatırımcılarının yakından takip ettiği altın fiyatları, dünya genelinde yaşanan gerginlikler nedeniyle yükselişini hızlandırmaya devam ediyor. Küresel çatışmaların artması en karamsar ekonomistlerin bile görüşlerini değiştirdi.

Altın fiyatları küresel ekonomik belirsizliklerin artmasıyla birlikte yükseliyor.

Engelli Araç Fiyatları 2024: (MAYIS) Renault, Volkswagen, Fiat Fiyat Listesi Engelli Araç Fiyatları 2024: (MAYIS) Renault, Volkswagen, Fiat Fiyat Listesi

Dünya genelinde artan siyasi ve askeri gerginlikler nedeniyle vatandaşlar altını güvenli liman olarak görüyor. İktisatçı Süleyman Karan'ın Gazete Duvar'daki analizine göre altının onsunun yıl sonunda 3 bine ulaşabileceği öngörüsü artık makul bir senaryo olarak değerlendiriliyor.

Gram Altin Fiyati

SAVAŞLAR ALTINI ARTIRIYOR

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, İsrail ile Gazze arasındaki nüfus azaltma operasyonları, İran ile İsrail arasındaki doğrudan çatışmalar gibi güncel sıcak çatışmalar dünyadaki belirsizliği artırıyor. Ayrıca Moldova, Transdinyester Cumhuriyeti, Kaliningrad, Estonya, Belarus ve Polonya arasındaki gerginlikler de bölgesel istikrarsızlığa neden olabilir. Ayrıca Tayvan'ın Batı yanlısı yeni hükümeti ve Çin ile yaşanan gerginlikler de dikkat çekiyor.

GELİŞMELER ALTIN FİYATINI ETKİLİYOR

Bu tür gelişmeler altının fiyatının artmasına neden oluyor. Ayrıca gelişen finansal veriler ve kripto para birimlerinin kırılganlığı da değerli metallere olan talebi artırıyor. ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimini yaz sonuna kadar ertelemesi beklense de bu durumun altın fiyatlarına doğrudan yansıması beklenmiyor.

Gram Altin Fiyati Ne Oldu (Small)

ÜÇ BİN DOLAR BAŞARILABİLİR

Altın, mevcut jeopolitik ekonomik belirsizliklerin yanı sıra küresel dinamiklerden de destek alıyor. Artan talep ve sınırlı arz fiyatları artırıyor. Bir zamanlar 3.000 dolar seviyesinin abartı olduğunu düşünen ekonomistler bile artık bunun başarılabileceğine inanıyor.

Yılsonuna doğru altın fiyatının bu seviyede test edilmesi sadece bir olasılık değil, birçok finansör tarafından da kabul edilen bir olasılık haline geldi.

Kaynak: HABER MERKEZİ