2024 yılında toplamda iki kez güneş tutulması gerçekleşecek. İlk tutulma Nisan ayında, ikincisi ise Ekim ayında yaşanacak. Ancak, bu ay içinde gerçekleşecek olan güneş tutulması büyük ilgi çekiyor.

201588

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girerek Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gerçekleşen bir doğa olayıdır. Tutulmanın gerçekleşmesi için Ay'ın yeni ay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması gerekir.

Gunes Tutulmasi Aa 1825054

Ancak, güneş tutulması gözlemi oldukça nadir bir olaydır. Zira, bu olayın gerçekleşebilmesi için Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasındaki açının uygun olması gerekmektedir.

Gunes Tutulmasi Ne Zaman Olacak Gozle Nereler De Gorulecek 2024

Bu yüzden, güneş tutulması genellikle dar bir koridor boyunca izlenir ve herhangi bir bölge için gözlemlenmesi oldukça nadir bir durumdur. Bu ay gerçekleşecek olan güneş tutulması da gökyüzü tutkunları ve astronomi meraklıları için büyük bir heyecan kaynağı olacak.

Solar Eclipse Getty Bbmz.1248

TAM GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay'ın Güneş'i Dünya'dan disk halinde görünen ışık yuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışık yuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışık yuvarından çok daha soluk olan taç küre çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

Tutulma6

Konyaaltı’nda miniklerin 23 Nisan heyecanı Konyaaltı’nda miniklerin 23 Nisan heyecanı

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA, TÜRKİYE'DEN İZLENİR Mİ?

Tam Güneş Tutulması 8 Nisan 2024 - saat 21:20'de olacak. Türkiye'de gözlemlenemeyecek.

Muhabir: HABER MERKEZİ