Antalya Büyükşehir Belediyesi dünyaca ünlü plaj için ihaleye girecek! Antalya Büyükşehir Belediyesi dünyaca ünlü plaj için ihaleye girecek!

Sokak köpeklerinin çevreye ve insanlara zarar verdiği gerekçesiyle ortaya atılan 'itlaf' önerisinin ardından Türkiye'de hayvanseverler ayağa kalktı. Ortaya atılan önerinin meclisten geçmemesi adına ülkenin dört bir yanında eylemler devam ederken, Antalya’da da hayvanseverler, Attalos Heykeli önünde dün yeniden bir araya gelerek eylem yaptılar.

AK Parti'nin sokak hayvanlarına yönelik hazırladığı kanun teklifi sürecinde tartışmalar devam ediyor. Söz konusu öneriye göre, sokak hayvanları için İngiltere modeli örnek alınarak buna benzer bir yöntemin uygulanacağı açıklandı. Öneri kapsamında sokak köpekleri toplanarak 30 gün içinde sahiplendirilmeye çalışılacak. 30 günün ardından yuva bulamayan köpekler ise itlaf edilecek. Gündemi sarsan bu önerinin karşısında duran hayvanseverler ise böyle bir durumun kabul edilemeyeceğini haykırarak her geçen gün eylem yapmaya devam ediyorlar.

“HUKUK TANIMAZLIK HAYVANLAR ÜZERİNDE SÜRDÜRÜLÜYOR”

Antalya’daki hayvanseverler, Attalos Heykeli önünde yeniden bir araya gelerek, eylem gerçekleştirdi. Yasanın meclisten geçmesini istemeyen hayvanseverler, seslerini duyurmak için eş zamanlı eylemler gerçekleştiriyor. Dün Attalos Heykeli önünde gerçekleştirilen eylemde söz konusu önerinin kabul edilemeyeceği belirtilirken yapılan açıklamada "AKP hükümeti, sokakta yaşayan köpeklere dönük büyük bir katliama hazırlanmakta, uzun zamandır nefret söylemleriyle yolu döşenen köpek katliamına izin veren yasa tasarısının mecliste görüşülmesi ve yasalaşması planlanmaktadır. Meclis tatile girmeden önce apar topar geçirilmeye çalışılacak yasa önerisi ile köpeklerin toplatılmaları ve bir ay içinde sahiplendirilmezlerse “Uyutma” adı altında öldürülmeleri gündeme gelmiş durumda. Üstelik hükümet açıkça “kısırlaştırma maliyetli geldi” diyerek harekete geçmiştir. AKP hükümeti aslen zaten fiili olarak hayata geçirilen bir durumu şimdi yasal güvenceye kavuşturmaya çalışmaktadır. Her alanda olduğu gibi hukuk tanımazlık, şimdi hayvanlar üzerinden sürdürülmektedir" ifadelerine yer verildi.

“ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Eylemde konuşma gerçekleştiren hayvanseverler, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kentlerimizin sadece doğal değil, kültürel olarak da parçası olan, yüzyıllardır birlikte yaşadığımız, hayvanlar bir takım basit maliyet hesaplarının konusu yapılamaz. Avrupa modeli olarak reklamı yapılan öldürme modeli apaçık bir katliam olmakla birlikte, kültürel kodlarımıza da aykırıdır. Sokak hayvanlarını “başıboş” veya “terörist” diye yaftalayarak toplatmak, pek çok alandaki hukuksuzluklara bir yenisini daha eklemek anlamına gelecektir. Mevcut kanunu bile uygulamayan hükümet aşırı sağcı müttefikleriyle birlikte, hâlihazırda tamamen yetersiz olan bu kanundan çok daha ağır düzenlemeleri meclise getirmeye hazırlanmaktadır. 5199’un 6’ncı maddesini yani kısaca “Kısırlaştır, aşılat yerinde yaşat” maddesini kaldırarak hayvanları kalıcı olarak hapsedebilmenin yolunu açmak istiyorlar. Asla izin vermeyeceğiz!

Whatsapp Image 2024 05 27 At 18.13.33 (Small)

“BU TAVIR YENİ DEĞİL”

Sokak hayvanlarına dönük bu tavır yeni değil. Sokak hayvanları, özellikle köpekler, gerici partiler ve medyanın etkisiyle uzun süredir bir nefret kampanyasının hedefi konumunda. Bu kampanyanın taraftarları köpek teröründen ve buna karşı güvenli sokaklardan söz etmektedir. Biz güvenlikçi eksende kurgulanan kampanyaların nereye vardığını gayet iyi biliyoruz. Günümüzde otoriterleşme hızla yükselirken, siyasi iktidarlar yok etmek istedikleri her şeyi bu güvenlik söyleminin içine dahil etmekte, kâr getirmeyen, makbul olmayan her şey yok edilmek istenmekte, o sırada aynı zamanda sağ partilerin oy toplama aracı olarak iş gören nefret kampanyaları palazlanmaktadır. Ancak, bizler biliyoruz ki sokaklar asıl hayvanlar için güvenli değildir ve ana akım medyada gösterilenin aksine yaygın değil, münferit olan köpeklere atfedilen şiddet vakalarının da asıl kaynağı kamusal otoritelerin sorumluluklarını yerine getirmemesidir.

"HAYVANLARA ŞİDDET CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRİLİYOR"

Bakınız! AKP hükümeti, kendi hazırladığı Hayvanları Koruma Kanunu’nu uygulamamakta, belediyeler, kısırlaştırma ve aşılama için üzerlerine düşeni 20 yıldır yerine getirmemektedir. Hayvanlara dönük şiddet yıllardır cezasızlıkla, adeta, ödüllendirilmektedir. Sokak hayvanı popülasyonunu arttıran ve birçok hayvanın kendisi için çok kötü koşullarda yaşam savaşı vermesine sebep olan üretim faaliyetleri engellenmemekte ve hatta denetlenmemektedir. Hayvanların beslenmesi ve sağlığıyla ilgili de sorumluluklarını yerine getirmeyen kamu otoriteleri köpekleri toplayıp uygunsuz yerlere topluca bırakmaktadırlar. Barınaklarda yaşanan şiddet ve hak ihlallerinden bahsetmeye bile gerek yok. Bu vahşet hepimizin malumu. Sokakta yaşayan hayvanlar sebebiyle insanların zarar görmesinin sebebi köpekler değil, yaşam hakkını hiçe sayarak görevlerini yerine getirmeyen, barınak adı verilen toplama kamplarında hayvanlara eziyet eden, hayvanları ancak nefret politikaları söz konusu olduğunda hatırlayan hükümet, belediyeler ve kamu görevlileridir.

“KÖPEKLERDEN DEĞİL SORUMLULARDAN HESAP SORULSUN”

Bizler hayvan hakları aktivistleri olarak, tam da tüm canlılar için yaşamı savunduğumuz için, çocuklar, hayvanlar, kadınlar LGBTİ+’lar… Tüm herkes için şiddetsiz bir dünya istediğimiz için köpeklerden değil, gerçek sorumlulardan hesap sorulmasını istiyoruz. Hükümeti ve tüm muhatapları hayvanlardan değil, bütün bu yaşananlardan sorumluluğu olanlardan hesap sormaya çağırıyoruz. Yasa katliam yasasına dönüştürülmemeli bilakis mevcut yasayı çiğneyen tüm yetkililerden hesap sorulmalıdır. Sokak hayvanlarına dönük nefret sadece onların değil, hepimizin hak ve özgürlükleriyle ilgili bir sorundur. Bugün ekolojik yıkımdan, hukuk tanımazlığa, toplumsal cinsiyet rejiminden işçi sınıfının haklarına dönük saldırılara kadar her alanda hak ve özgürlüklerin yok edilmesi aynı otoriter saldırının parçasıdır.

”AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN”

 1910 yılında İstanbul’un köpekleri toplatılıp, adı bu sebeple Hayırsızada’ya çıkan Sivriada’da ölüme terk edildiklerinde İstanbullular buna ciddi tepkiler vermişlerdi. Bugün de sokakta yaşayan köpeklerin katledilmesine izin vermeyeceğiz. Bu yasa teklifi Meclis’ten geçmemeli. Nefrete karşı yaşam hakkını savunan herkesi bu yasa teklifi ortadan kalkıncaya kadar mücadeleye çağırıyoruz. Ve bir kez daha altını çiziyoruz, bu katliamı aklınızdan bile geçirmeyin! İzin vermeyeceğiz!

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN