Özellikle pandemi döneminde sıfır araç üretiminin azalması ve çip krizi nedeniyle birkaç yıldır adeta ‘Altın Çağını’ yaşayan ikinci el otomotiv sektörü, bugünlerde durgunluk göstermeye başladı. Geçen süre zarfında galerici ve belgesi olmadığı halde ek iş olarak araç alım-satımı yapmaya başlayan kişiler nedeniyle de sıkıntı yaşayan sektör, eski hareketliliğini kaybetmiş durumda.

ARTIK RAĞBET GÖRMÜYOR

Bir süredir fahiş fiyatların yaşandığı, hatta ikinci el otomobillerin, sıfırından bile çok çok yüksek rakamlara satılması, araç alacak kişileri mağdur ediyordu. Birde mesleği galericilik olmayan fırsatçıların piyasayı günden güne yükseltmesi, sektörde krize neden olmuştu. Ancak son günlerde ikinci el piyasasındaki balonun söndüğü ve artık durgunluk dönemi başladığı görülüyor.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/10/IKINCI-ELDE-DURGUNLUK-1-Medium.jpg Line up of various types of used cars for sale on a motor dealers forecourt all marques removed

VATANDAŞIN TALEBİ AZALDI

Gerek devlet tarafından alınan önlemler, gerekse de faizlerin yükselmesi, ikinci ele olan talebi azaltmışa benziyor. Bir taraftan bankaların verdiği yüksek faiz oranları nedeniyle vatandaşların birikimlerini bankada tutmaya başladığı, diğer taraftan ise krediyle araç alacakların yüksek oranlar nedeniyle vazgeçtiği ifade edilirken, bu durumunda ikinci el piyasasında durgunluğa neden olduğu belirtiliyor.

Sercan AYTIŞ/ÖZEL HABER