Vatandaşlar, düşük faizli konut kredisi fırsatından yararlanmak için gerekli bilgilerin ne zaman paylaşılacağını bekliyor. Bu doğrultuda, ilk ev alacaklara yönelik sunulacak olan devlet destekli konut kredisi hakkında detayların ne zaman açıklanacağı ve başvuru sürecinin ne zaman başlayacağı merakla bekleniyor. İlk kez ev alacaklar arasında, düşük faizli konut kredisi detaylarına yönelik bir merak hâkim. Hiç evi olmayanlar, 1.20 düşük faizli konut kredisi fırsatının ayrıntılarını araştırmaya devam ediyor.

Konut sahibi olmak isteyenler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın yapmış olduğu düşük faizli konut kredisi açıklamasının ardından gelişmeleri bekliyor. Ancak, ilk evim konut kredisi hakkında son durum ve başvuru şartlarının ne zaman açıklanacağı belirsizliğini koruyor.

Ilk Evim Kampanyasi

KONUT EDİNİMİNİ DESTEKLEYECEK POLİTİKALARI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında birinci konut edinimine destek verileceğini ve sosyal konut üretimine odaklı politikaların uygulanacağını duyurdu. Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde konut piyasasında fiyatların düşmesi için yeni konut arzının artırılması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar, konut sektöründe yaşanan gelişmeler ve devletin bu alandaki politika yaklaşımını yansıtıyor.

Ilk Evim Kampanyasi Kime

İLK EVİM KAMPANYASI BAŞVURU DETAYLARI BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

1.20 düşük faizli konut kredisi kampanyası hakkındaki çalışmalar devam ederken, düzenlemenin Meclis Genel Kurulu'nun gündemine gelmesi bekleniyor. Bu kampanya, dar gelirlilerin konut alımını desteklemeyi amaçlıyor ve İlk Evim Kampanyası çerçevesinde sunulacak. Ancak, başvuru detayları henüz netleşmediği için vatandaşlar tarafından bekleyiş sürüyor.

İlk Evim Konut Kredisi başvuru şartları netlik kazanmaya başladı. Düşük 1,20 faizli konut kredisinden yararlanmak isteyen hiç evi olmayan kişiler için belirli kriterler uygulanacak. Özellikle, taşınmazı alacağı şehirde son 1 yılda konut satmamış olma ve hisseli bir konuta sahip olma durumunda hisse oranının %50'den fazla olmaması gibi kriterler değerlendirilecek. Ayrıca, ilk kez ev alacaklar için belirli bir süre o şehirde bulunma şartı da aranabilir. Bu kapsamda, satın alınan konutta belli bir süre oturma zorunluluğu gibi farklı düzenlemeler de gündeme gelebilir.

toki indirim

BEKLENEN VADE UZUNLUĞU

İlk Evim Konut Kredisi'nde vade süresi netlik kazanmaya başladı. Daha önceki kampanyaların değerlendirilmesiyle, kredi vadesinin 15 yıl olması bekleniyor. Bu durum, ilk kez ev alacaklar için önemli bir avantaj sunacak. Özellikle, düşük 1,20 faizli konut kredisi kampanyasında, 120 ayın ötesinde 15 yıl yani 180 aya kadar vadelendirme imkanı sunulabileceği belirtiliyor. Bu gelişme, konut almak isteyenler için uzun vadeli ve daha uygun ödeme koşullarını beraberinde getirecek.

KİMLER İLK EVİM KREDİSİ KAMPANYASINDAN YARARLANABİLİR?

Ev alma kredisi olarak bilinen İlk Evim Kredisi, yalnızca ilk defa ev sahibi olacak kişilere yönelik olarak verilecek. Bu kampanyaya katılabilmek için halihazırda ev sahibi olan veya daha önce ev sahibi olmuş kişiler başvuru yapamayacak. Kampanyaya dahil olan konut kredisi faiz oranları ise %1,20 seviyelerinde olacak.

Cevdet Yilmaz

CEVDET YILMAZ AÇIKLAMA YAPTI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 20 Kasım'da gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, toplantıda özellikle 'Aile ve Gençlik Fonu' ile ilgili detayları ve konut kredisi konularına değindi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın ifadeleri şu sözlere yer verdi:

Taş Kağıt Makas 8. Bölüm fragmanı çıktı mı, Taş Kağıt Makas son bölümde neler oldu? Taş Kağıt Makas 8. Bölüm fragmanı çıktı mı, Taş Kağıt Makas son bölümde neler oldu?

“Merkez Bankası'yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde. Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN