Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kaldığı bilinen Naula Antik Kenti’nin geçmişiyle ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor.  Antalya’nın Alanya ilçesine 10 kilometre mesafesi olan ve Mahmutlar Mahallesi’nde bulunan antik kentin yakınlarında, mimari açıdan da benzer özellikler taşıyan Leartes Antik Kenti yer alıyor.

Kesin olmamakla birlikte bazı görüşlere göre Naula Antik Kenti, birbirleriyle benzer özellikler barındıran Leartes Antik Kenti’nin limanıdır. Bu görüşler herhangi bir kesinlik kazanmamış.

Naula Antik Kenti

Antalya’nın o ilçesinde yağlı güreşler için hazırlıklar başladı Antalya’nın o ilçesinde yağlı güreşler için hazırlıklar başladı

NAULA ANTİK KENTİ TARİHÇESİ

Roma ve Selçuklu dönemlerine ait tarihi izleri taşıyan Naula Antik Kenti, Toroslar’ın eteklerine, denize yakın bir yere kurulmuş, eşsiz bir antik kent olarak ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Ziyaret edenlerini tarihin eşsiz sularına götüren kent, 19. yüzyılda seyyah W. Heberdey tarafından incelenmiş.

Seyyah Heberdey’in yazısına göre antik kentte Bizans Dönemi’nden kalma 9 adet eser vardır ve çok yakınlarındaki Leartes Antik Kenti’nin limanı olarak görev gördüğü biliniyor. Bizans Dönemi’ne ait eserlerin, tapınakların, antik tiyatronun ve kiliselerin bulunduğu kent, 211-217 yılları arasında hükmeden İmparator Bassianus adına yapılmış. 

Kaynak: ŞEYDA TÜTGÜN