Yer aldığı dizi ve film projeleri ile adından söz ettiren Barış Arduç’un oyunculuk hikayesi genç yaşlarda başladı. Spor okullarında umduğunu bulamayan Arduç kariyerinde yön değiştirerek oyunculuk dünyasına adım attı.

barış arduç kimdir

BARIŞ ARDUÇ KİMDİR?

Barış Arduç, İsviçre’de emlakçılık yapan bir çiftin çocuğu olarak 1987 yılında dünyaya geldi. Baba tarafı Ordu Fatsalı, anne tarafı ise Artvinlidir. Barış Arduç’un bir abisi ve bir erkek kardeşi vardır. 8 yaşına kadar çocukluğunu İsviçre’nin Scherzingen kentinde geçiren Arduç 8 yaşından sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye yerleşti. İlk ve ortaokul dönemlerini Sakarya’da geçiren Arduç ardından bir süre Bolu’da eğitimine devam etti. İlerleyen yıllarda ise ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti.

barış arduç-1

Lise öğretimini tamamlanmasının ardından Arduç üniversite için sınavlara girdi. Erciyes Üniversitesi Spor Akademisini kazanarak Kayseri’ye yerleşti. Ancak üniversitenin ilk yılında okula uyum sağlama sorunları yaşararak İstanbul’a döndü.

Okulu yarıda bıraksa da Barış Arduç, spor sevdasından vazgeçmedi. Basketbol, futbol, yüzme, dalgıçlık gibi çeşitli sporlarla uzun yıllar uğraştı. İlk meslek tercihi de cankurtaranlık oldu. İstanbul Sualtı Sporlar Federasyonu’nda 8 yıl boyunca cankurtaranlık yaptı.

78888 814X458

Türkiye’de birçok dizide yer alan Barış Arduç’u televizyon dünyasına adım atma yolculuğu tiyatrocu Ayla Atılgan ile çalışması ile başladı. Ayla Atılgan’dan oyunculuk eğitimleri alarak kariyerinde yön değiştirdi ve oyunculuğa yöneldi. İlk profesyonel tiyatro oyunculuğu deneyimini Sadri Alışık Tiyatrosunda aldığı eğitimlerin ardından gerçekleştirdi.

OYUNCLULUĞA ADIM ATTI

Bu dönemden sonra Arduç’un televizyon dizilerine adım atacağı yolculuğu başladı. İlk olarak 2011 yılında Küçük Hanımefendi, Pis Yedili, Dinle Sevgili gibi dizilerde yardımcı oyuncu olarak ekranlara geldi.

S barıs arduc

İlk uzun soluklu dizisi ATV’de yayınlana Benim için Üzülme oldu. Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği Benim İçin Üzülme dizisinde Ahmet Avcıoğlu karakterine hayat verdir. Bu dizi ile dikkatleri üstüne çeken Barış Arduç, 2013 yılında ATV’de yayınlanan Bugünün Saraylısı dizisi ile izleyicilerle buluştu. Dizide Selçuk Yöntem, Cansu Tosun gibi oyuncularla başrolü paylaştı.

barıs arducc

Arduç’un ilk sinema deneyimi 2014 yılında Sadece Sen filmi ile oldu. Asıl çıkışı ise 2014 yılında vizyona giren Deliha filmi ile yaşadı. BKM Film tarafından yapılan filmde Gupse Özay, Zeynep Çamcı, Cihan Ercan gibi oyuncularla başrolü paylaştı. Filmde Zeliha karakterinin aşık olduğu yakışıklı fotoğrafçı Cemil karakterini canlandırdı.

Bu film ile büyük beğeni toplayan Arduç oyunculuk kariyerine hız kesmeden devam etti.

Baris Arduc4

İrfan Değirmenci Evli Mi? Kaç Yaşında? Çocuğu Var Mı? İrfan Değirmenci Evli Mi? Kaç Yaşında? Çocuğu Var Mı?

2015 yılında ATV ekranlarında yayınlanan Racon: Ailem İçin adlı dizide Tekin Atan karakterini canlandırdı. İlk başrol deneyimini bu dizi ile yaşasa da dizi çok uzun soluklu olmadı 4. bölümde final yaptı.

KİRALIK AŞK İLE ULUSLARARASI ALANDA ÜN KAZANDI

Barış Arduç’u şöhrete götüren 2015 yılında Star TV’de yayınlanmaya başlayan romantik dizi Kiralık Aşk oldu.

kiralık ask barıs arduv

Duygusal ve eğlenceli romantik yaz dizisi Kiralık Aşk’ta hayat verdiği Ömer İplikçi karakteri ile geniş bir kesimin beğenisini topladı. Dizide başrollerde Arduç’a Elçin Sangu, Salih Bademci ve Nergis Kumsabar eşlik etti. Kiralık Aşk dizisi hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda çok izleneneler listesine girdi ve Barış Arduç’un ünü diğer ülkelere yayıldı.

Kiralik Ask Dizisi Baris Arduc

Kiralık Aşk dizisinin ardından bir süre çeşitli reklam filmlerinde oynadı. 2019 yılında Kuzgun dizisinde intikam arayan bir adamı canlandırdı. 2020 yılında Çukur dizisi kadrosuna dahil oldu. 2021 yılında Netflix’te yayınlanan Kulüp dizisinde yer aldı. 2021-2023 yılları arasında ise TRT’nin tarihi dizilerinde Alparslan Büyük Selçulu’da Sultan Alparslan’ı canlandırdı.

barıs arduc cukur

Barış Arduç Oyunculuk kariyerinin yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesinde de aktif rol aldı. Çocuklar, hayvanlar ve .eşitli hastalığa sahip olan insanlar için kapmayanlara destek verdi.

Gupse Ozay Ile Baris Arduc

DELİHA’DA TANIŞTILAR YILLAR SONRA EVLENDİLER

Özel hayatını gözlerden uzak yaşamayı tercih eden Barış Arduç 2014 yılında Deliha filminde tanıştığı kendisi gibi oyuncu olan Gupse Özay ile 2020 yılında dünya evine girdi. Çiftin 2022 yılında Jan Asya adında bir kızları oldu.

varıs gupse

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA/antalyaningundemi.com