31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İyi Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, çarpıcı ifadeler kullandı. Poyraz, “Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kendi adaylarımızı tanıtmaktan çok iki belediye başkanının, ya da bir partinin hedef alınması, bu itham dili, toplumu ve seçmeni gerdi. Böylelikle de bizim açımızdan seçim, tepki oylarıyla sonuçlandı. Bu sorumluluğu da bir kişiye veya bir gruba yüklememizde doğru olmaz. Bu anlamda hepimizin sorumluluğu var. 27 Nisan’daki kongremizin ardından da çok iyi bir analiz yapıp, hatalarımızı düzelteceğiz ve yeniden ayağa kalkıp, el ele omuz omuza olacağız” dedi.

Koray Aydin

AKŞENER GEREĞİNİ YAPACAĞIM DEMİŞTİ

İyi Parti’nin Türkiye genelindeki 9,9’luk oy oranının, 31 Mart’ta 3,7’ye gerilediğine değinen Poyraz, “Bu yerel seçime çok anlam yüklendi ve adeta genel seçim havasında geçti. İyi Parti olarak da büyük bir oy oranı düşüklüğü yaşadık. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener seçim sonuçlarının tüm sorumluluğu bana aittir ve gereğini yapacağım, bedeli neyse ödeyeceğim demişti, kongrede de aday olmama kararı aldı. Bunun üzerine de makam odasını boşaltarak eşyalarını topladı. Şu anda Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Günay Kodaz ve Mehmet Tolga Akalın olmak üzere 4 başkan adayımız var” diye konuştu.

Milletvekili Mustafa Erdem’den sert çıkış: “Bu tedbirler dostlar alışverişte görsün tedbirleri" Milletvekili Mustafa Erdem’den sert çıkış: “Bu tedbirler dostlar alışverişte görsün tedbirleri"

Müsavat Dervi̇şoğlu

İTTİFAK TEKLİFİ GİK’TE RED EDİLDİ

Seçime ittifak yapmadan kendi adaylarıyla girme kararını da değerlendiren Poyraz, “Seçim öncesinde işbirliği ve ortak adaylık konusunu görüşmek üzere CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel partimize bir ziyarette bulundu. Genel Başkanımız Meral Akşener’de Özel’in bu teklifini Genel İdare Kurulu’muza (GİK) getirdi ve burada görüşüldü. Sonucunda da gizli bir oylama yapıldı ve 15’e 35 oyla işbirliği, yani ittifak teklifi kabul edilmedi. Böylelikle de tüm Türkiye genelinde seçime kendi adaylarımızla girdik. Burada şu önemliydi. Acaba partimizin yetkili birimleri 2019 seçimlerinden sonra bir aday belirleme çalışması yaptı mı? Bununla ilgili bir hazırlığı oldu mu? Çünkü bu iş öyle 6 ayda olacak bir iş değil. Bana soracak olursanız da maalesef böyle bir hazırlık yapılmadı” diyerek şöyle devam etti:

Uğur Poyraz

ÇOK HIZLI TOPARLANACAĞIZ

“Şimdi 27 Nisan’da seçimli Olağanüstü Kurultay’ımızı gerçekleştireceğiz. Buna göre de bu kurultay kararı çok yerinde ve doğru bir karar oldu. Yeni seçilecek olan genel başkanımızla birlikte gerek seçim sonuçları olsun, gerek hatalarımız olsun, çok iyi bir analiz yapıp, önümüzdeki ilk seçimde aldığımız bu oy oranını telafi edeceğiz. Bu tabloyu kabul etmiyoruz ve muhakkak ortadan kaldıracağız. Bundan sonrada halkımızın güvenini boşa çıkarmayacağız ve İyi Parti’nin iktidara gelmesini başaracağız. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Evet, bu süreçte tüm teşkilatlarımız yoruldu ve yıprandı. Ancak kongreden sonra çok hızlı bir şekilde toparlanacağız ve yeniden birlik olacağız.”

Muhabir: SERCAN AYTIŞ