TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’nın 50. Kuruluş yılında Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Karancı, yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Başkan Karancı, odanın kuruluşunun 50. Yılında toplum yararını korumak, zemin etütlerinin yerinde denetimi, kaçak sondajların engellenmesi, yer altı ve yüzey sularının korunması gibi birçok projeyle yollarına devam edeceklerini açıkladı.

Bu yıl 50 yaşına giren TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, 18 Mayıs 1974 yılında kurularak birçok zorluklardan geçerek bugünlere kadar geldi. Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Karancı, “Odamızın ilk örgütlenme çalışmaları sonucunda ülkemizdeki 497 Jeoloji Mühendisinden 411 tanesinin kaydı 31.01.1975 tarihi itibari ile tamamlanıyor. Bu heyetin yürüttüğü kuruluş çalışmalarının son aşamasında, 161 dilekçe ile yapılan başvuru sonucunda konu TMMOB Genel Kurul gündemine alınıyor ve 18 Mayıs 1974 günü TMMOB’un 19. Genel Kurulunda oy birliği ile TMMOB’a bağlı 17. Oda olarak Jeoloji Mühendisleri Odası’nın kurulmasına karar veriliyor” sözlerine yer verdi.

Muğla bu satışı bekliyor… Kapış kapış bilet alıyorlar Muğla bu satışı bekliyor… Kapış kapış bilet alıyorlar

JMO TOPLUM YARARINA ÇALIŞIYOR

Kuruluşun 50 yıl önce bugün bir bildirge ile kamuoyuna açıklandığını belirten Başkan Mustafa Karancı, odanın hala geçerli olan temel ilkelerini şu şekilde açıkladı:

 “Bildirgede;

“Yer altı ve yer üstü doğal kaynaklarımızın ülkemiz yararları doğrultusunda değerlendirilmesi yönünde katkı sunmak,

Temel jeoloji hizmetleri ve çeşitli mühendislik uygulamalarında mesleğin etkinleştirilmesi, üyelerin yetki ve sorumluluklarının saptanması ile geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapmak,

Jeoloji mühendisliği eğitiminin gelişmesine katkıda bulunmak, ilk dört yıllık temel jeoloji mühendisliği eğitiminde birlikteliğin sağlanması görevini üstlenmek,

Mesleğin gelişmesi ve tanıtılması ile ilgili teknik kongre, seminer, sempozyum, konferans, sergiler düzenlemek,

Whatsapp Image 2024 05 17 At 17.41.06 (Small)

Üyelerin birbirleri ile ve toplum ile ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak,

Meslek disiplini ve ahlakı korumak,

Ülkedeki demokrasi mücadelesinde yer almak.

"ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

1974’te 161 üye ile “jeoloji bilimini ve mühendisliğini emekçi halkımızın yararına kullanma” ilkesiyle yola çıkan odamız, bugün 18 bin 500’ü aşan üyesi, 12 şubesi, 64 il temsilciliği ile meslektaşlarından aldığı güçle bu ilkeyi hayata geçirme çabası içinde olmuştur.”

Çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden Başkan Karancı, “Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak bizler, 18 Mayıs 1974’te 161 kişi ile başlayan onurlu yürüyüşüne, bugün 18 bin 500’ü aşan üye, 50 yıllık mücadele, deneyim ve bilgi birikimi ve üyelerinden aldığı güçle; bir mesleki demokratik kitle örgütüne düşen görevlerin güçlüğü, büyüklüğü ve bunlara karşı sorumlulukların bilinciyle görev alanı içerisindeki çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

BİRLİKTELİĞİMİZİ GÜÇLÜ TUTALIM

Toplum yararını her zaman gözeteceklerini söyleyen Başkan Karancı sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Odamızın kuruluşunun 50. Yılında toplum yararını korumak, meslektaşlarının hak ve çıkarlarını savunmak, mesleki konularda görüş oluşturmak, mesleki gelişime katkı sağlamaya çalışmak, afetlere karşı dirençli şehirleşmenin sağlanması, zemin etütlerinin yerinde denetimi, kaçak sondajların engellenmesi, yer altı ve yüzey sularının korunması, yerel yönetim ve belediyelerde meslektaşlarımızın istihdamın sağlanması, deprem simülasyon tırı, yağmur sularının yer altı suları ile buluşacağı süngerkent projesini, turizme yeni bir destinasyon kazandıracak doğal taş ve tabiat müzesi, jeopark ve daha nicesi ile ilgili talep, istek ve çözüm önerilerimizi söylemeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yeter ki dayanışmamızı, birlikteliğimizi güçlü tutalım, bu vesile ile odamızın onurla geldiği 50 yaşını kutluyor, bilimle, emekle, umutla ve inatla nice yılları birlikte yaşamayı diliyor, tüm değerli meslektaşlarıma saygılar sunuyorum.”

Kaynak: JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI/BÜLTEN