Bu sene 5 Nisan Cuma günü idrak edilecek olan Kadir Gecesi için Müslümanların heyecanı zirve yaptı. İslam inancına göre çok önemli bir gece olan Kadir Gecesi’nde Kur’an indirilmeye başlandı. Kur’an’ın indirildiği gece olarak geçen gece Kur’an da "Biz onu Kadir gecesinde indirdik” ayeti ile anlatılır. Kadir Gecesi için okunacak dualar ise merak konusu oldu. Peki Kadir Gecesi’nde hangi dualar okunur? İşte merak edilen ayrıntılar…

Kadir Gecesi

Her yıl olduğu gibi bu sene de Kadir Gecesi için araştırmalar hız kazandı. Kadir Gecesi bu sene 5 Nisan Cuma gününe denk gelecek. Kadir Gecesi’ni ibadet ederek geçirmek isteyen Müslümanlar ise yapılması gerekenleri araştırıyor. Kadir Gecesi’nde dua etmek, tövbe etmek ve af dilemek isteyen vatandaşlar okunacak duaları merak ediyor. İşte Kadir Gecesi’nde yapılabilecek ibadetler…

Kadir Gecesi Ibadetleri

KADİR GECESİ’NDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Kadir Suresi okunur

Kadir Gecesi Tesbihleri ve Zikirleri çekilir

Peygamber Efendimizin Kadir Gecesinde Okuduğu Dua okunur

KADİR SURESİ

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr. Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr.

Leyletul kadri hayrun min elfi şehr. Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin. Selâmun, hiye hattâ matlaıl fecr.

Kafe Restoran boykotu tarihi başladı mı, hangi restoranlar boykot edilecek? Kafe Restoran boykotu tarihi başladı mı, hangi restoranlar boykot edilecek?

KADİR SURESİ ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Doğrusu biz, onu (Kurân'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadr gecesinin ne olduğunu bilir misin sen? Kadr (Kadir) gecesi; bin aydan daha hayırlıdır. O gece Rab'lerinin izniyle ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

KADİR GECESİ DUASI

Peygamber Efendimizin Kadir Gecesinde okuduğu dua şu şekilde:

Peygamber Efendimiz, Kadir Gecesi’nde, Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî duasını okurdu. Anlamı ise şu şekilde: Ya Rabbi, sen affedicisin, kerîmsin, affı seversin, beni de affeyle.

Kadir Gecesi Dualari

KADİR GECESİ TESBİHLERİ VE ZİKİRLERİ

100 "Elem neşrah leke sadrak..."

100 "İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr..."

100 defa da Resûlullah (s.a.v.)

100 İstiğfar estağfirullah el azim ve etübü ileyk”

100 La ilaheillallah

100 Elhamdülillah

100 Allahü Ekber

100 Sübhanallah

100 La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

100 Subhanallahi vel Hamdülillahi vela ilahe illallahu vallahuekber.

100 Salavat (Allahümme salli ala seyyidina Muhammed ve ala Ali seyyidina Muhammed.)

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN