Kadir Gecesi her yıl Ramazan ayının son günlerine denk geliyor. Kadir Gecesi İslam dininde en önemli günlerden biridir. Bu gece ‘bin aydan daha hayırlıdır’ şeklinde tasvir edilir. İslam alimleri tarafından Kadir Gecesini ibadet ederek, namaz kılarak, şükrederek geçirmek tavsiye edilir.

KADİR GECESİ NEDEN ÖNEMLİDİR? 

Kadir Gecesi’nde Cebrail tarafından Peygamber'e (s.a.v.) Kuran-ı Kerim'in indirildiğine inanılır. Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim bu gece indirilmiştir. Kuran-ı Kerim’de Kadir Gecesi’ne yönelik şu ayet yer alır:  "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gece, Rablerinin izniyle her iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.." (Kadir Suresi, 97:1-5) Bu nedenle hem dünya hayatlarında hem de ahiretlerinde dileklerinini gerçekleşmesini isteyen Müslümablar bu gece tan yeri ağarana kadar ibadet eder. 

Dua 2 S3 To

KADİR GECESİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR? 

Diyanet'e göre Kadir Gecesi'ne göre özel bir ibadet yoktur. Ancak bu kutsal gece için birçok şekilde ibadet etmek mümkündür. Diyanet'in tavsiyelernde bu gece için, kaza ve nafile namazı kılmak, salavat getirmek, şükretmek, içtenlikle tövbe etmek, helalleşmek, ihtiyaç sahiplerine gösteriş yapmadan yardım etmek ve Kuran-ı Kerim okumak gibi ibadetler yer alır. 

İZMİR su kesintisi, 15 Nisan su kesintisi hangi ilçelerde, sular ne zaman gelecek? İZMİR su kesintisi, 15 Nisan su kesintisi hangi ilçelerde, sular ne zaman gelecek?

1200X627 Kuran Kac Ayettir Kuran I Kerimde Kac Sayfa Sure Ve Cuz Vardir 1609090446705

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kadir Gecesi Peygamber’e (s.a.v.) Kuran’ı Kerim’in indirildiği rivayet edilir. Bu gece islam aleminde en faziletli günlerden biridir. Müslümanlar bu geceyi namaz kılarak, şükrederek, tövbe ederek, merhamet dileyerek geçirir. Allah bu gece kullarına birçok fırsat sunar. Müslümanların da dünya ve ahiretleri için bu geceyi ibadet ederek geçirmesi tavsiye edilir.

dua

On Bir Ayın Sultan Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kaldı. Dua ve rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı Kadir Gecesi için Müslümanlar hazırlıklarını sürdürüyor. Ramazan ayının son 10 gününe denk gelen Kadir Gecesi bu yıl 5 Nisan Cuma günü gerçekleşecek.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA