Antalya boykotu dinlemedi… Mekanlar doldu taştı Antalya boykotu dinlemedi… Mekanlar doldu taştı

Kediler, uzun zamandır insanlar ile bir arada yaşıyor. Şirin görüntüleri ve sakin tavırları ile kendilerini sevdiren kediler, zamanla evlerin içerisine girmeyi başarmış. Kendilerini sevdiren kediler adeta evin üyelerinden bir tanesi haline gelmiş.

Kediler, olaylara verdikleri ilginç tepkilerin yanı sıra komik hareketleri ile de herkesin sevgilisi olmuş. Ancak kediler hakkında kimsenin bilmediği birbirinden ilginç özellikler bulunuyor. Peki kediler hakkında kimsenin bilmediği ilginç özellikler neler? İşte merak konusu olan kediler hakkındaki ilginç bilgiler…

Kedi̇ Fistik

KEDİLER HAKKINDA BİLİNMEYEN ÖZELLİKLER

Yavru kedilerin nabzı dakikada 170-200 arasında atar. Bu hız yetişkin kedilerde 120-140 arasına düşer. İnsanların nabzı ise dakikada 60-100 arası atar. Bu oranlara bakıldığında kedilerin kalbi, insanların kalbinden 2 kat daha hızlı atıyor.

Kedilerde tıpkı insanlar gibi rüya görürler.

Avcılıkları ile tanınan kedilerin görüş açısı oldukça geniştir. İnsanlar ileriye doğru 180 derece görüş açısına sahipken kediler de bu açı 200 derecedir.

Kedilerin gelişmiş böbrek yapıları deniz suyunu rahat bir şekilde filtreleyerek, tuzlu suyu içmelerine olanak sağlar.

F I S T I K

Kediler, insanlardan ve özellikle köpeklerden daha iyi duyma yetisine sahiptir. Gelişmiş kulak yapısına sahip olan kediler, insanların duyamadıkları sesleri dahi duyabilir. Yüksek sesle konuşmak kedileri bu nedenle tedirgin edebilir.

Kedilerin duyma yetisinin yanı sıra görme yetisi de oldukça gelişmiştir. İnsanlara oranla kediler karanlıkta neredeyse 5 kat daha iyi görürler.

Yapılan bilimsel araştırmaların sonucuna göre kedilerin beyni ile insanların beyninde yer alan loblar ve kıvrımlar benzerlik gösterir. Genetik olarak bakıldığında insan beynine en çok benzeyen hayvan beyni kedilere ait.

Birçok kişinin yanlış bildiği kısırlaştırma işlemleri aslında, kedilerin yaşam ömrünü yüzde 60 oranında uzatıyor.

Kedilerin dilleri tatlı tadı algılayamıyor. Bu nedenle kedilerin tatlı duyuları yok.

Kediler gün içerisinde neredeyse 15 saat uyuyor. Bu nedenle kediler yaşamlarının neredeyse yüzde 60’ını uyuyarak geçiriyor.

BONCUK

Yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin mırlamaları kırık ve çıkığın iyileşmesine katkı sağlıyor.

Kedilerin tükürükleri antibakteriyeldir.

Van kedisi, suda korkmaz ve oldukça iyi bir yüzücüdür.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN