Antalya’da 12 Nisan 2024 günü meydana gelen teleferik kazasında 1 kişi yaşamını yitirmiş, 10 kişi de yaralanmıştı. Olaydan sonra 13 kişi ile ilgili gözaltı kararı verilmişti. Ancak sonradan yaşananlar hayretle karşılandı. Hakkında gözaltı bulunmayan ve sadece bilgi alınması için Adliye Sarayı’na davet edilen Kocagöz tutuklanarak cezaevine konuldu.

16 NİSAN’DA İTİRAZ EDİLECEK

Olay sonrası özellikle CHP’liler büyük tepki gösterdiler. Ardı ardına açıklamalar geldi. Çok sayıda vatandaş olayı sosyal medyada kınadı. Özellikle Kocagöz’ün Kasım ayında istifa etmesine rağmen olaydan sorumlu tutulması tepkilere neden oldu.

Kemer’de dip bucak temizlik başladı Kemer’de dip bucak temizlik başladı

Baskan Mesut Kocagoz Mazbatasini Aldi 35416 (1)

PEKİ BAŞKAN KİM OLACAK?

Bir yandan Mesut Kocagöz ile ilgili tepkiler sürerken, bir yandan da Kepez Belediye Başkanının kim olacağı konuşuluyor. Başkan Kocagöz itiraz sonrası serbest bırakılırsa görevine denebilecek. Bu durumda da ortada sorun kalmayacak. Sonuçta halkın hür iradesiyle seçilen başkan görevşine devam edecek.

Kepezde Yeni Donemin Ilk Meclisi ToplandiGÖREVDEN UZAKLAŞTIRILIRSA MECLİS SEÇİM YAPACAK

Ancak Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün hukuki süreci uzarsa Kepez Belediye Meclisi kendi arasında yeni başkanını seçecek. Vekaleten belediye başkanı olacak meclis üyesi bu görevi yürütecek. İleride İçişleri Bakanlığı göreve iade ederse bu durumda Kocagöz yeniden başkan olacak. Aksi takdirde meclis üyesinde seçilen başkan seçime kadar görev yapacak.

AÇIĞA ALINIRSA KAYYUM ATANABİLİR

Öte yandan hukukçular Başkan Mesut Kocagöz’ün İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınması durumunda Kepez Belediye Başkanlığı’na kayyım atanabileceğini belirttiler. Böyle bir durumda Kocagöz’ün Başkanlığı fiilen düşmeyecek. Ancak kayyım başkanlık görevini yürütecek ve 3 ayda bir Kocagöz’ün durumu değerlendirilecek.

Kepez In Ilk Meclisi Kocagoz Baskanliginda Toplandi (Small)

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

Daha önce de CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 6 Aralık 2017'de, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da 4 Ocak 2018'de görevden uzaklaştırılmış, yerlerine belediye meclisinde yapılan oylamayla seçilen isimler başkan vekili olarak atanmıştı. Ancak CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üst düzey yöneticileri ile telefon görüşmeleri yaptığı" gerekçesiyle tutuklanmasının ardından İzmir Valiliği, Oğuz'un yerine Urla Belediye Başkanlığı'na kayyum atamıştı.

Muhabir: SERCAN AYTIŞ