Havalar ısınıyor, güneş yüzünü gösteriyor. Canlıların yaşam kaynağı güneşin zararlı etkilerinden de korunmak gerekiyor. Kepez Belediye Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Emre Demir, yaz aylarının gelmesiyle ebeveynleri uyardı. Dr. Demir, bebeklerin güneş ışınlarına ihtiyacı olduğunu belirtirken, belli saatlerde ve sürelerde güneşe çıkmanın D vitamini sentezlenmesi için faydalı olduğunu vurguladı. Ancak özellikle Antalya gibi güneşin çok etkili olduğu yerlerde 10.00 ile 16.00 saatleri arasında çocukların açık havaya çıkarılmaması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca güneş ışıklarının dik geldiği saatlerde parklarda vakit geçirmenin olumsuz etkileri olabileceğini belirtti.

Dr. Demir Uyardi Cocuklarinizi Gunes Isinlarindan Koruyun 2 (Small)

GÜNEŞTEN KORUNMANIN YÖNTEMLERİ

Çocukları güneşin zararlı etkilerinden korumak için geniş siperlikli şapkalar takmanın, açık renkli pamuklu kıyafetler giydirmenin ve güneş kremleri kullanmanın önemine değindi. Özellikle bebekler için üretilmiş güneş kremlerinin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Demir, “Güneş kremi dışarıya çıkmadan yarım saat önce kullanılmalı. Güneş kremleri 2-3 saatte bir yenilenmeli, havuza veya denize girildikten sonra tekrarlanmalıdır. Bebekler için uygun olan en az 30 faktörlük güneş kremleri tercih edilmelidir” dedi.

Karın ağrısı şikayetiyle gitti doktorlar gördüklerine inanamadı! Karın ağrısı şikayetiyle gitti doktorlar gördüklerine inanamadı!

Dr. Demir Uyardi Cocuklarinizi Gunes Isinlarindan Koruyun 4 (Small)

Dr. Demir ayrıca, güneş gözlüğü kullanımına da önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Yaz aylarında çocukların sağlığının korunması için bu önlemlerin alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Dr. Burak Emre Demir'in uyarıları, çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunması konusunda anne-babalara önemli bilgiler sunuyor.

Kaynak: BÜLTEN