2023 yılında yeni bir kanun yayınlanmıştı. 2023’te kira geliri 21 bin lirayı aşan ev sahipleri için beyanname ve ilk taksiti ödeme süreci ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Kira geliri 21 lirayı aşan ev sahipleri için beyanname ve ilk taksit ödemeleri için ödeme tarihleri belli oldu. Peki beyanname ve ilk taksit ödemesi ne zaman? Ödemeler nasıl yapılacak?

660X310 Diyarbakirda Firsatcilar Harekete Gecti Ev Kiralari Yuzde 300 Artti 1597048706105

Kira geliri elde eden ev sahipleri dikkat! Beyanname dönemi 1 Mart'ta başlıyor. 2023 yılı içinde 21 bin lira ve üstünde mesken kira geliri elde edenlerin mart ayında beyannamelerini vermesi ve ilk taksiti yatırması gerekiyor.

İŞTE DETAYLAR….


 Kiraya veren tarafından, kiraya verilen ev için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri, amortisman, sigorta, onarım, idare giderleri, sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar.

Beypazarı Sodasında Bor mu var içinde, neden hamileliği, doğurganlığı tetikliyor Beypazarı Sodasında Bor mu var içinde, neden hamileliği, doğurganlığı tetikliyor

 Gayrimenkul için yapılan ve bunlara harcanan borçların faiz giderleri,
 Konut olarak kiraya verilen bir gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin yüzde 5'i, Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli...

Ip90 O P P J Ikivgom Mg72 Ydw

BES KATKI PAYLARI İNDİRİLEMİYOR
Mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait birikim priminin alındığı hayat sigortalarına ödenen primlerin yüzde 50'si ile ölüm, kaza, hastalık, sağlık, engellilik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta primlerinin yüzde 100'ü dikkate alınıyor. İndirim konusu yapılacak primlerin toplamı, beyan edilen gelirin yüzde 15'ini ve asgari ücretin yıllık tutarını aşamıyor. BES katkı payları indirilemiyor.

BU MASRAFLAR DİKKATE ALINMALI

Mükellefin kendisi, eşi ve çocukları için yapılan eğitim ve sağlık harcamaları beyan edilen gelirin yüzde 10'unu aşmaması şartıyla yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlerden indirilebiliyor. Kitap ve kırtasiye masrafları, okul servis ücretleri, forma ve ayakkabı masrafları, özel yurt masrafları dikkate alınabiliyor. Okul yemek masrafları ve vakıf üniversitelerine ödenen eğitim harcamaları ise indirim olarak dikkate alınamıyor.

Headline

TAKSİTLER NE ZAMAN YATIRILMALI?

İlk taksit damga vergisiyle birlikte 1 Nisan, ikinci taksit ise 31 Temmuz tarihine kadar ödenecek. Hesaplanan vergi; İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden anlaşmalı bankaların kartları ile ödenebilir. Anlaşmalı bankalardan, PTT'den ve vergi dairelerinden de ödeme yapılabilir.


Bu durumda 2023 yılı için 21 bin liralık istisnadan yararlanılamaz. Ancak idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan etmedikleri veya süresinde verdikleri beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, kendiliklerinden, süresinden sonra verecekleri beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler. Kira gelirinin beyan edilmediğinin veya eksik beyan edildiğinin vergi dairesince tespit edilmesi halinde, vergi dairesi tarafından cezalı tarhiyat yapılır.

HANGİ YOLLARLA VERİLİR?

657Fd8F2D06F3Bf4548219E1

Mükelleflere beyanname vermeleri için tanınan süre 1 Nisan'da sona erecek. Beyannameler; Dijital Vergi Dairesi (Hazır Beyan Sistemi) aracılığıyla internet ortamından, Hazır Beyan mobil uygulaması aracılığıyla cep telefonundan, vergi dairesinden alınan kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Dijital Vergi Dairesi (e-Beyanname Sistemi) ile elektronik ortamdan, bağlı bulunulan (ikametgâhın bulunduğu yer) vergi dairesine kâğıt ortamında elden, ikametgâh adreslerine bağlı kalınmaksızın herhangi bir vergi dairesinden verilebilir.

Muhabir: NİHAT TOKLU