Antalya Gündem’de veda yemeği Antalya Gündem’de veda yemeği

Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek, Kırkpınar ikincisi Mustafa Taş ve ödül kazanan diğer Büyükşehir güreşçileri, 10 Temmuz Çarşamba (bugün) saat 14.30'da Döşemealtı'da Antalya halkı tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Yusuf Can Zeybek Antalyada (2) (Small)

Pehlivanlar için Antalya sokaklarında konvoyla şehir turu gerçekleştirilmesinin ardından saat 16.30’da ise AKM’de tören gerçekleştirildi.

Yusuf Can Zeybek’i karşılamaya gelen babası Atilla Zeybek, “Spora küçük yaşta başladı. Çalışkan, azimli ve mücadelecidir. Antrenmanlarına çok kendisini veriyor. Başarılı bir şekilde götürmeye çalışıyor. Her yıl daha iyi olmaya çalışıyor. Geçen yıl Allah nasip etti Altın Kemeri aldı. Bu yılda nasip etti. Disiplinli bir şekilde her yıl üzerine koyarak çalışıyor. Allah nasip ederse üçüncü yılda da Altın Kemeri alıp temelli sahibi olmak istiyor” dedi. İki yıl üst üste Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Altın Kemerin Sahibi olan Yusuf Can Zeybek ise, önümüzde ki yılda Kırkpınar’da şampiyonluk yaşayarak kemerin edebi sahibi olmak istediğini ve bunun için çok çalışacağını söyledi. 


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Zeybek’e teşekkür ederek, “Çok güzel şeyler hissediyorum. Öncelikle 660. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Antalya’mıza yeni Altın Kemeri getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 3 defa üst üste ve bu kez 7. Defa alıyoruz. 2006 yılında başlattım bunu ve Altın Kemer’in gelmesinde sadece ben Muhittin Böcek olarak maddi manevi yanlarında oldum. Hocalarımız, kurum ve kuruluşlar var. Türkiye’de bütün güreşseverlerle bunu buluşturuyoruz. Güreşlere er meydanlarına gidiyorlar. Atamızın “Ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklı olanını severim.” Sözünü hep söylüyorum. Ben onların bir abisi olarak hep dürüstçe çalışmalarını söylüyorum. Türkiye’de 500’e yakın güreşçisi olan tek belediye Antalya Büyükşehir Belediyesidir.

20 yıl Konyaaltı’da güreşler yaptık. Güreşseverlerimiz, hayırseverlerimiz aynı zamanda ağalarımız ve tüm kurum kuruluşlarımızla. Şimdi de cumartesi pazar Edirne’deydik. Bu duygu çok başkaydı. Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve 101. Yılı Başpehlivanı olması dolayısı ile tüm emekçilerimizi, güreşçilerimizi bugünlere getiren büyüklerimizin ellerinden öpüyorum. İnşallah bundan sonra da daha nice Altın Kemerleri de Antalya’mıza getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / SERCAN AYTIŞ