Kurban etini kesildikten hemen sonra tüketmek doğru değildir. Lezzetli ve sağlıklı bir şekilde tüketmek için etin dinlendirilmesi önemlidir. Kesim sırasında kaslarda oluşan kasılma hali "ölüm katılığı" (rigor mortis) olarak adlandırılır ve etin sert olmasına neden olur. Dinlendirme, bu katılığın ortadan kalkmasını sağlayarak etin yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar. Peki, kurban eti yıkanır mı?

Kurban Eti Yikanır Mi 3

Kurban Eti Yıkanır mı?

Kurban eti yıkanmaz. Doğru koşullarda kesilen ve dinlendirilmiş kurban etinin yıkanması önerilmez. Yıkama işlemi, etin üzerinde bulunan faydalı bakterileri de yok ederek etin bozulmasına ve bakteri üremesine neden olabilir. Kurban eti yıkanır mı Diyanet’te de benzer bir cevaba sahiptir.

Tüm bunlara ek olarak yıkanmayan dinlenmiş et, sindirim enzimleri tarafından daha kolay parçalanır. Bu sayede etin sindirimi kolaylaşır, şişkinlik ve hazımsızlık gibi problemler önlenir. Dinlendirme süresi boyunca ette bulunan enzimler, etin proteinlerini parçalar ve lezzetini artırır. Böylece et, daha lezzetli ve aromalı olur.

Kurban etinin dolapta ideal dinlendirme süresi 12-24 saat arasındadır. Buzlukta dondurulacak etler ise en az 24 saat müddet ister. Etin dinlendirilmesi için serin ve havadar bir ortam önemlidir. Buzdolabının alt rafları veya et dinlendirme kapları kullanılabilir. Etlerin üstü kapalı olmamalı ve birbirine değmemelidir.

Kurban Eti Yıkanırsa Ne Olur?

Yıkama işlemi sırasında suyla temas eden bakteriler, etin her yerine yayılabilir ve bu da daha hızlı bakteri üremesine yol açar. Ayrıca etin lezzetini ve besin değerini artıran et suyunun kaybolmasına neden olur. Yıkanan et, yıkanmayan ete göre daha çabuk bozulur ve buzdolabında daha az saklanabilir.

Kurban Eti Yikanır Mi 5

Kurban Eti Saklanırken Yıkanır mı?

Kurban eti saklanırken yıkanmamalıdır. Islaklık, bakterilerin çoğalması için ideal bir ortam oluşturur. Yıkanmış et buzdolabında saklandığında etin yüzeyindeki nem bakterilerin üremesini hızlandırır ve etin bozulmasına sebep olur. Yıkama işlemi etin liflerini yıpratır ve eti sertleştirir. Yıkama sırasında suda eriyen B12 vitamini gibi besin değerleri de kaybolur.

Kesilen et oda sıcaklığında 2-3 saat dinlendirilmelidir. Bu sayede etteki kaslar gevşer ve lezzeti artar. Dinlenen et hava alan bir kapta veya temiz bir bezle örtülerek buzdolabında saklanmalıdır. Uzun süre muhafaza edilecek etler buzdolabı poşetlerine veya vakumlu paketlere konularak derin dondurucuda saklanabilir. Et buzlukta saklanmadan önce doğranmamalıdır. Buzluktan çıkarıldığında doğranan et ise daha çabuk çözülür ve bozulur.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Etlerin uzun süre taze kalması ve lezzetinin korunması için doğru şekilde saklanması önemlidir. Etler büyük parçalardan ziyade kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara bölünmelidir. Bu sayede daha hızlı soğur ve buz çözülme süresi kısalır.

Tek pişirimlik miktarlarda etler hava almayan buzdolabı poşetlerine veya kaplara yerleştirilmelidir. Bu sayede oksidasyon ve bakteri üremesi engellenir. Ek olarak etler buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzlukta saklama süresi 1-2 haftayken derin dondurucuda 6-12 aya kadar uzayabilir. Buzdolabında etlerin saklanma sıcaklığı -2 derece olmalıdır. Derin dondurucuda ise -18 derece sıcaklık idealdir.

Kurban Eti Yikanır Mi 4

Kurban Eti Pişirmeden Önce Yıkanır mı?

Kurban eti pişirmeden önce yıkanmaz. Yıkama işlemi, etin üzerinde bulunan yararlı bakterileri de yok ederek eti bozar ve bakteri üretir. Bu nedenle eti pişirmeden önce yıkamak yerine keskin bir bıçakla üzerinde bulunan sinirler ve yağlar temizlenmelidir.

Kurban eti yıkanır mı sorusu kapsamında merak edilen bir diğer konu da yemeğin çeşidine göre etin suya değip değemeyeceğidir.

Kavurma Yapmadan Önce Et Yıkanır mı?

Kurban eti kavurma yapılmadan önce dinlendirilmeli, keskin bir bıçakla temizlenmeli ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Peki, et kesilince yıkanır mı? Yalnızca anında pişirilecekse sudan hızlıca geçirilebilir veya çok kirliyse soğuk suyla hafifçe yıkanabilir. Aksi takdirde yıkanmaz.

Kurban Eti Yikanır Mi 6

Kurban Eti Yıkamak Zararlı mı?

Uzmanlar, etin yıkanmasının bakterilerin etin her yerine yayılmasına neden olabileceğini ve bu da etin daha hızlı bozulmasına yol açabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle eti pişirmeden önce yıkamak yerine kesimden sonra en az 3-4 saat dinlendirmek ve pişirmeden önce kuru bir bezle silmek daha sağlıklı bir yöntemdir.

Mersin’in saklı cennetine  akın akın gediyorlar Mersin’in saklı cennetine  akın akın gediyorlar

Eğer eti dondurmayı düşünüyorsanız kesinlikle yıkamadan dondurmanız gerekir. Yıkanmış et dondurulduğunda buz kristalleri etin dokusunu bozar ve eti daha sert ve tatsız hale getirir.

Bu yazımızda sizin için Kurban Bayramına istinaden kurban eti yıkanır mı sorusunu yanıtlandırdık.

Muhabir: Nihat Toklu