Bu yıl 63.’sü düzenlenecek olan Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri, dün başladı. Balıkesir’in Karesi ilçesi sınırlarındaki Kurtdere Mahallesi’nde gerçekleşiyor. Etkinlik, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi iş birliğiyle düzenleniyor. CW Enerji Türkiye Yağlı Güreşleri Ligi 1. Sezon finallerine de ev sahipliği yapıyor.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri’nin başlamasıyla birlikte, Şeyh Lütfullah Cami Meydanı’ndan kortej yürüyüşü düzenlendi. Meydanda saat 19.00’da Kurtdereli Mehmet Pehlivan Anıtı’na çelenk sunuldu.  Bugün saat 09.00’da başladı. 63. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri, Pazar günü saat 12.00’de yapılacak kura çekimiyle sona erecek. Başpehlivanlık final güreşi saat 18.30’da gerçekleştirilecek ve saat 19.00’daki ödül töreniyle heyecan dolu etkinlik tamamlanacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 63. Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri başladı. Bu önemli yağlı güreş etkinliğe toplamda bin 306 pehlivan katıldı, bunlardan 76’sı başpehlivan. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri salavatlar ve duaların ardından, minik, teşvik, tozkoparan, ayak, deste, küçük orta ve büyük orta boylarda müsabakalar başladı. Bu farklı kategorilerdeki güreşçiler güç ve becerilerini sergiledi.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/09/KURTDERELI-MEHMET-PEHLIVAN-GURESLERININ-HEYECANI-SURUYOR-2.jpg KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN GÜREŞLERİ’NİN HEYECANI SÜRÜYOR 1

LİDER ORHAN OKULU

CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin lideri Orhan Okulu, 63 puanla zirvede yer alıyor. Manisa’da birinci olan Ali Gürbüz ise 46 puanla ikinci sırada bulunuyor. İsmail Balaban ve Serhat Gökmen ise 38 puana sahip.  Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri’nin sonunda ilk 24 başpehlivan, gelecek yıl Kırkpınar’a doğrudan katılma hakkı kazanacak.  Güreşler yarın sona erecek. Pazar günü yapılacak olan kura çekimi saat 12.00’de başlayacak, başpehlivanlık final güreşi saat 18.30’da gerçekleştirilecek ve ardından saat 19.00’da ödül töreni düzenlenecek.

Geçtiğimiz yılın yarı finallerinde Yusuf Can Zeybek, Hüseyin Gümüşalan, Ertuğrul Dağdeviren ve İsmail Balaban büyük bir çekişmeye sahne olmuştu. Bu mücadeleler sonucunda, finalde Yusuf Can Zeybek ve Hüseyin Gümüşalan karşı karşıya gelmişti. Heyecan dolu final maçının ardından galip gelen isim Yusuf Can Zeybek oldu ve 62. Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı unvanını elde etmişti.

YASİN ÇOBAN https://antalyaningundemi.com/

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/09/KURTDERELI-MEHMET-PEHLIVAN-GURESLERININ-HEYECANI-SURUYOR-1.webp KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN GÜREŞLERİ’NİN HEYECANI SÜRÜYOR 2