Bu yıl 63. düzenlenen Kurtdereli Yağlı Güreşleri Balıkesir’in Karesi İlçesi’ndeki Kurtdere Mahallesi’nde yapıldı. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri aynı zamanda CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin de bu sezonki son güreşleriydi. Bu güreşlerde ortaya çıkacak olan puanlamalar ile Kırkpınar’a katılacak olan pehlivanlar belli olacaktı. Birinci tur güreşleri tamamlandı. İkinci tura Bekir Eryücel, Yunus Emre Yaman, Gökhan Arıcı, Ünal Karaman, Recep Taslak, Ali Gökçen, Serdar Yıldırım, Kaan Kaya, Faruk Akkoyun, Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur, Yusuf Can Zeybek, Ali İhsan Batmaz, Salih Dorum, Yıldıray Akın, Mustafa Taş, Ramazan Bircan, Ertuğrul Dağdeviren, Ali Altun, Güngör Ekin, Ali Gürbüz, Orhan Okulu, Hasan Zeybek,  Okan Acar, İsmail Erkal, Ali Yanatma, Erkan Ertan, Hüseyin Gümüşalan, Onur Şenel, Mustafa Arslan, Arif Akın, Mustafa Doğan Özkaya, Serhat Balcı,  Abdullah Güngör, Mecit Yıldırım,  Furkan Altın, Enes Doğan,  Özkan Yılmaz, Kürşat Korkmaz,  Süleyman Başar, Atilla Güzel,  Mustafa Kemal Karaboğa, Serhat Gökmen,  İbrahim Çoraman, Serhat Serttürk, Cengizhan Şimşek, Hüseyin Demir, Osman Kan, İsmail Balaban, Hamza Köseoğlu, Nedim Gürel, Menderes Saltık, Emre Erkal, Hasan Çalışır, İsmail Koç, Fatih Çakıroğlu, Turan Balaban, Hüseyin Eyican, Fatih Atlı, İsmail Güzel, Onur Balcı, Şahali Kurt, Ali Rıza Kaya kaldı.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/09/KURTDERELIDE-BASPEHLIVANLARIN-PROTESTOSU-NIYE-CIKTI-1-Medium.jpg KURTDERELİ’DE BAŞPEHLİVANLARIN PROTESTOSU NİYE ÇIKTI? 1

FEDERASYON BAŞKANI TUR ATTI

İkinci tur kurası öncesi Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu İbrahim Türkiş ve beraberindekiler tur atarak seyirciler selamladılar. Daha sonra kura çekme törenine geçildi. Görevli tarafından kura çekimini yapmak için önce Yusuf Can Zeybek’in ismi anons edildi. Bu sırada güreşçilerin büyük bir bölümü kura çekimi yapılan alanın tam tersi yöne hareket ettiler. Önce ne olduğu anlaşılamadı. Kısa bir bekleyiş sonrası durum ortaya çıktı. Güreşçilerin kura çekimine gelmemesi üzerine Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu İbrahim Türkiş güreşçilerin oturduğu alana giderek konuşmaya başladı. Güreşçilerin adına sözcülüğü Recep Kara üstlendi. Kara’nın konuşmalarına Ali Gürbüz ve İsmail Balaban’da dahil oldu. Buradaki konuşmalardan sonuç alamayan Türkiş, güreşçilerin yanından ayrılarak yeniden protokol tribününe gitti. Hayli sinirli olduğu gözlemlenen Türkiş beklemeye başladı. Bu arada seyirciler güreşçileri yuhalamaya başladı. Bunun üzerine çok sayıda Jandarma sahanın içerisine girerek güvenil önlemi aldılar.

STADI TERK ETTİLER

Bazı sporcular protestoya katılmazken, kalan güreşçiler ise stadı terk ederek dışarıda toplantı yaptılar. Bir süre devam eden toplantı sonrası federasyon yöneticileri buraya giderek başpehlivanlarla görüştü. Bunun üzerine güreşçiler Federasyon Başkanı İbrahim Türkiş’in yanlarına gelmesini istediler. Daha önce güreşçilerin yanlarına giden Türkiş, bu isteği kabul etmedi. Bunun üzerine ara bir formül bulundu ve Başkan Türkiş, stat girişine gelerek yeniden saha gelen güreşçileri karşıladı. Kriz çözüldükten sonra da ikinci tur kuraları çekildi.

GÜREŞÇİLER NE İSTİYOR?

Güreşçilerin bir kısmı CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’ne karşı çıkıyor. Özellikle belli yaştaki güreşçiler Kırkpınar’a lig ile değil direk katılmak istiyor. Ayrıca Başaltından gelerek başpehlivan olan güreşçi sayısını da fazla buluyorlar. Yine özlük haklarına ilişkin bazı talepleri var. Özellikle devlet sporcusu kabul edilerek güreşlerden sonra da maaşla çalışmayı talep ediyorlar. Ayrıca bu hafta sonu yapılacak olan Elmalı Güreşleri’ne de 64 Başpehlivanın kabul edilmesine karşı çıkıyorlar.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/09/Ekran-goruntusu-2023-09-02-153005-1.png KURTDERELİ’DE BAŞPEHLİVANLARIN PROTESTOSU NİYE ÇIKTI? 2

DAHA ÖNCE DE YAPILMIŞ

Bu arada benzer protestoların 1960-1970’li yıllarda da yapıldığı öğrenildi. Yolluk, konakla ve ödül gibi konularda sıkıntılar çıktığı hatta bir keresinde İzmirli Kara Ali’nin kemerini bırakma pahasına protesto yaptığı öğrenildi. Bu arada güreşçilerin federasyon yetkililerine bilgi sızmasını engelleyerek organize olması da şaşkınlık yarattı. Federasyon yönetiminin konu ile ilgili bir duyumunun bile olmadığı öğrenildi. Bu arada güreşçilerin Elmalı güreşlerindeki tutumu da merak konusu oldu.

YASİN ÇOBAN antalyaningundemi.com