Geçtiğimiz hafta sonu Balıkesir’in Karesi İlçesi’ndeki Kurtdere Mahallesi’nde yapılan 63. Kurtdereli Yağlı Güreşleri CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin de son güreşleriydi. Bu denli, önemli bir organizasyonda güreşçiler 2. tur kurasını çekmeyerek federasyonu protesto ettiler. Protesto sonrası açıklamalarda bulunan Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, “Bir spor öne çıkacaksa ya gerçekten şov için  SmackDown gibi olacak. Ya da gerçekten mücadele olacak. Biz SmackDown gibi bir mücadelenin içerisinde olmak istemiyoruz. Seyircimiz adam gibi mücadele istiyor. Bizim sahalara er meydanı denmesinin nedeni de bu” dedi.

“RAHATSIZ OLDULAR”

Protesto sonrası açıklamalarda bulunan Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, “Müsabakalar hayli çetindi. Favorilerin kaybettiği güreşler oldu. Buradaki insanları heyecana sevk eden mücadelenin nedeni ortaya koyduğumuz hedef. Bu hedef olmasa bu mücadele olmazdı. Koyduğumuz ödüllerle, koyduğumuz rakamlarla sporcuları motive etmek mümkün değil. Sene başında bu ligi kurarken dedik ki sporcular için en değerli konu nedir? En değerli organizasyona katılmak. Bizde buna kota koyduk. Kırkpınar artık o yoğunluğu kaldıramaz durumda. Zorlanıyoruz. Sporcular da bundan memnun değildi. Bizde Kırkpınar’ın en düzgün bir şekilde yapılabilmesi için her boyda kota koymak zorundayız. Olimpiyatlarda olduğu gibi. Nasıl olimpiyata gitmek için bir kota gerekiyor, aynı şekilde yaptık. Bu durumu bazı sporcularımız kabul etti, bazıları ise etmedi. Hala onun rahatsızlığı içerisindeler” dedi.

“KARAR VERMEK ZORUNDAYIZ”

“Şunu bilmek lazım hepimiz ölümlüyüz” diyen Başkan Türkiş, “Ancak Türk yağlı güreşlerini sonsuza kadar götürme zorunluluğumuz var. Bu nedenle de güreşlerimizi insanların alayla ciddiyetsizlikle baktığı noktalardan gerçekçi duruma getirmek zorundayız. Tüm spor müsabakalarında hazırlık müsabakası rahat olur. Eğer lig mücadelesi ise gerçekten bir yarışın olduğu mücadele ise o mücadele çok daha ciddi ve sert olur. Ligin hedefi büyükse sonunda şampiyonlar ligi varsa o takımlar daha büyük mücadele verir. O ligin içerisine getirilen her puan daha fazla para ediyorsa da daha fazla mücadele olur. Bu değeri yaratmadan sporumuzu bir yere getirmek mümkün değil. Bizim şu andaki menfaatlerimiz mi önemli, yoksa sporumuzun geleceği mi önemli buna bir karar vermek zorundayız” diye konuştu.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/09/KURTDERELIDE-PROTESTO-EDILEN-BASKAN-TURKIS-KONUSTU-1-Medium.png KURTDERELİ’DE PROTESTO EDİLEN BAŞKAN TÜRKİŞ KONUŞTU 1

LİG GÜREŞLERİ KIRKPINAR GİBİ

CW Enerji Ligi’nin tüm mücadelelerinin Kırkpınar gibi olduğunu belirten Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş “Güreşçilerimiz bana yoruluyoruz dediler. 8 müsabakayı kaldıramıyoruz dediler. Bende futbolcuları düşünün voleybolcu kızlarımızı düşünün iki güne bir mücadele yapıyorlar. Eğer biz bu heyecanı yayamazsak bu heyecanı belli, bir noktaya getirmezsek başarılı olamayız. Bu sporu daha ileriye götüremeyiz. Bizim sporu ileri götürebilme gayretimiz var. Burada kişilerin 3-5 kişinin farklı düşüncesi bizi yolumuzdan ayrı koyamaz. O yüzden biz mücadele etmek zorundayız. Güreşimizi bir yere getirmeye çalışıyoruz. Güreşimizi etkili konuma getirmeye çalışıyoruz. Bu işi meslek edinmek isteyen çocuklarımızın önünü açmaya çalışıyoruz. Bunun için biz mücadelemizi vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

PUANLAMA KALKIYOR

Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bu hedefi oluşturamasaydık bu kaliteyi sağlayamazdık. Bizim bu güreşlerde bir ekonomik değer oluşturmamız lazım. Ekonomik değeri oluşturduktan sonra çok üst noktalara getirdikten sonra farklı metotlar da ortaya konulabilir. Ancak bizim başlangıçta yapabileceğimiz buydu. Bu bir strateji. Ben buraya kazık çakmaya gelmedim. Ben temel atmaya geldim. Temeli de attık. Çok da başarılı oldu bunu herkes gördü. Bizim Kırkpınar ile ilgili gelecek sene için seyircilerimize verdiğimiz bir söz var. Gelecek yıl Kırkpınar Başpehlivan güreşleri puanlamasız olacak. Artık tamamen puanlamayı hedefleyen yarım saat beklenen güreşler değil, ciddi mücadele olan güreşiler olacak dedik. Bunu söyledik.  Kırkpınar’ı daha sağlıklı hale getirmek için Kırkpınar öncesi çok ciddi organizasyonları tertip etmemiz lazım.”

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/09/KURTDERELIDE-PROTESTO-EDILEN-BASKAN-TURKIS-KONUSTU-2-Medium.jpg KURTDERELİ’DE PROTESTO EDİLEN BAŞKAN TÜRKİŞ KONUŞTU 2

“SEYİRCİ MUTLU DEĞİL”

İnsanları bu düşünceye alıştırmaları gerektiğinin de altını çizen Türkiş, “Sporcularımızı da küt diye bir şeyin içerisine sokmayıp hazırlamamız lazım. İşte bunlardan bir tanesi de önümüzdeki Yeşilyayla Elmalı güreşleri. İlk 16’ya kalanlara puanlama olmadan güreşleri yapacağız. Bununla da ilgili ön değerlendirmede bulunacağız. Gelecek sene bunu 3 kere daha değerlendireceğiz. Bakacağız, değerlendireceğiz, göreceğiz. Ha bu değerlendirmelerimiz sonunda yağlı güreşlerin nereye gideceğini hep birlikte göreceğiz. Ben şunu söylüyorum gerçek yağlı güreş taraftarı 40 dakika bekleyip 42. dakikadan sonra minder güreşi gibi bir mücadeleden mutlu değil. Ben seyircilerle görüşüyorum. Bende 50 yıldır güreş izleyicisiyim. Biz bunu değerlendirdik ve güreşimizi daha ileriye atmak için daha önemli duruma getirmek için gayret ortaya koyuyoruz” dedi.

YENİ BAŞPEHLİVANLAR

Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş gençleştirme yönünde birtakım adımlar attıklarını da belirterek, “Bu sene herkesin gördüğü gibi başaltı güreşicilerimizde yükseliş var kalite var. İstedik ki bu kalite artını başpehlivanlığa yansıtalım. Oradan genç kaliteli gelecek nesilleri kurtaracak çocuklarımızı bir an önce başpehlivanlık noktasına alalım. Buradan toplam 7 tane Başpehlivanı kazanmış olacağız. Bakın şu anda 4 tane başpehlivan kazandık. Kırkpınar’da bu kazandığımız başpehlivanlar birçok yerde kürsü yaptılar. Ortaya koyduğumuz stratejinin ne kadar doğru olduğunu hep birlikte görüyoruz. Her şeyin sonucunu da zamanla göreceğiz. Biz federasyon olarak sporumuzu daha yukarıya çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/09/KURTDERELIDE-PROTESTO-EDILEN-BASKAN-TURKIS-KONUSTU-3-Medium.jpg KURTDERELİ’DE PROTESTO EDİLEN BAŞKAN TÜRKİŞ KONUŞTU 3

“BURASI YERİ DEĞİL”

Son anda patlak veren protesto ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan İbrahim Türkiş, “Arkadaşlarımız müsabakadan önce bir şeyler görüşmek istediler. Bende dedim ki burası yeri değil. Her müsabaka öncesi kalkıp bir şey görüşme talebini ben kabul etmiyorum. Bunu sonra konuşuruz, başka zaman konuşuruz, burada biz final yapıyoruz. Bu bizim düğünümüz. Çok güzel bir sonuca gelmişiz. Bunun sonucunu bizim iyi bir şekilde değerlendirmemiz lazım. Küçük düşünmemiz lazım Eskiden Kırkpınar gibi önemli bir şampiyonamız vardı.  Diğerleri konuşulmazdı. Şimdi CW Enerji Türkiye Şampiyonluğunu herkes biliyor. 2023 yılında bir Kırkpınar Şampiyonamız var, çok önemli. Birde lig şampiyonluğumuz var artık. Alt kademelerdeki kaliteyi görüyorsunuz. En alttaki çocuklar bile birbirlerini yer gibi, mücadele ediyor” dedi.

“BEN OLMAM”

Bu organizasyonu ABD’nin şov amaçlı dövüşü SmackDown’a dönüştürülmeyeceği de belirten Türkiş sözlerini şöyle tamamladı:

“O yüzden bir spor başarışı olacaksa bir spor öne çıkacaksa ya gerçekten şov olacak SmackDown gibi olacak. Ya da gerçekten mücadele olacak. Biz SmackDown gibi bir mücadelenin içerisinde olmak istemiyoruz. Ben böyle bir yapının başkanı da olmam içinde de olmam. Adam gibi mücadele olacak seyircimiz bunu istiyor. Bizim sahalara er meydanı denmesinin nedeni de bu. Burada hak edenler, mücadele edenler, gayret gösterenler başarılı olanlar ön plana çıkacak. Herkes bir dönem yıldız. Bir dönem sonrası yıldızlığı bitecek. Başarısı ile ön plana çıkanlar, başarısı bitince yerini gençlere bırakacak. Ben bunlara ne dedim ilk 24’e girin 45 yaşın önemini bırakmayacağım. Keşke şaban yılmaz bu sahalarda olsaydı. 45 yaşını geç, ilk 24 de yer alırsan kal diyorum. Biz gençlere yer açmak istiyoruz.” YASİN ÇOBAN antalyaningundemi.com