Lavanta, Provence’a özgü bir çiçektir. Orta Çağ’da çamaşırları yıkamak ve dezenfekte etmek için daha sonra da parfüm yapımında kullanılmıştır. Bugün en yaygın kullanılan kozmetik ürünlerinden biridir. Uzmanlar, lavantanın sadece insan sağlığına değil, çevrenin temizliği içinde önemli olduğunu söylediler. Uzmanlar, “Lavanta hava kirliliğini de engelleniyor” dediler  

Lavanta, Provence’a özgü bir çiçektir. Orta Çağ’da çamaşırları yıkamak ve dezenfekte etmek için daha sonra da parfüm yapımında kullanılmıştır. Bugün en yaygın kullanılan kozmetik ürünlerinden biridir. Genellikle parfümeride kullanılan lavanta, günümüzde kozmetikte kullanımı giderek artmaktadır. Bu bitki, özellikle çiçek suyu, arındırıcı ve yenileyici faydaları sayesinde gerçek bir güzellik müttefikidir. Saymakla bitiremeyeceğimiz faydalarını sizin için kısaca derledik. Lütfen okumaya devam edin. Muhtemelen lavanta kokulu banyoları duymuşsunuzdur. Bu banyolar, iş yerinde geçen uzun bir günün ardından kasları gevşetme ve yatıştırma yetenekleriyle ünlüdür. Lavanta suyunun temizleyici ve yenileyici özelliği  cilde ve saça etki edebilir, ayrıca havayı buharlaştırarak arındırmak için de kullanılabilir. Bu yöntem halen hastanelerde kullanılmaktadır. Tatlı ve rahatlatıcı kokusu zihni rahatlatır, kaygıyı ve stresi azaltır. Uyum ve denge arayanlar veya uykusuzlukla mücadele edenler için mükemmel bir sakinleştiricidir. Ayrıca mide rahatsızlıklarına karşı da etkili olabilir. Şişkinlik, karın ağrısı veya mide reflü şikayetiniz varsa, bir bardak sıcak suya bir kaşık dolusu döküp demlenmeye bırakın. Her yemekten sonra içilebilecek en iyi bitki çaylarından biridir. Ayrıca ağız kokusu ve aftlarla mücadelede etkilidir, maden suyu ile karıştırmanız yeterlidir. Lavanta, Akdeniz havzasının dağlarına özgü, yaklaşık 50 santimetre yüksekliğinde, aromatik, yumuşak bir bitkidir. Kokusu karakteristiktir.

KULLANIM AMAÇLAR

Lavanta suyunun cilt üzerinde antibakteriyel etkisi vardır. Lipid üretimini dengeler, böylece yüze daha iyi bir görünüm kazandırır. Cildi temizler, canlandırır, bakım yapar ve arındırır. Gözenekleri tıkayan yağ, toksin ve ölü hücreleri yok eder.  Bunun yanı sıra aktif bir kırışıklık önleyicidir ve tıraştan sonra cildinizi yatıştırır. Cildinize nazikçe etki ettiği için tahriş riski yoktur. Güneş yanığı, cilt tahrişi veya böcek ısırması durumunda da kullanılabilir. İyi bir antiseptiktir. Doğrudan uygulayabilir veya diğer ürünlerle karıştırıp ardından pamukla hafifçe kurulayabilirsiniz. Kaygı ve huzursuzluğu azaltmakta etkilidir.  Uykusuzluğu tedavi eder. Vücutta ki şişkinliği azaltır. Spazmodik, nevraljik ve romatizmal ağrıları giderir. Cildi güzelleştirir.

CİLDE FAYDALARI

Sivilceleri kimse sevmez, özellikle de gençler! Bu sivilceler geçtiğinde bile, bazen kaybolması zaman alan istenmeyen bir iz bırakırlar. Hatta çoğu zamanlarda kalıcıdır. Mükemmel bir şifacı olan lavanta suyu, epidermisteki yaraların hızla iyileşmesini sağlayarak yüzdeki çeşitli lekelerin hızla kaybolmasını sağlayacaktır. Akne sivilce çıktıktan sonra cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz. Lavanta hidrosolün yumuşaklığı ve narinliği sayesinde zayıflamış cildiniz arınacak ve daha hızlı yenilenecektir. Şifa için en iyi çiçek suyu,  organik ince lavanta hidrosolüdür. Lavanta suyunun  saç üzerindeki faydaları da az değildir. Bu çiçek suyu yağlı saç bakımı için iyi bir arkadaştır. Direkt veya şampuanla karıştırılarak  uygulandığında köklere hızlı etki eder ve saç tellerini yumuşatır. Saçınıza daha fazla parlaklık kazandırmak için  organik gül suyu  ve kekik ile eşit miktarda karıştırabilirsiniz.

Ayrıca lavanta hidrosolü de mükemmel bir bit ve kepek önleyici üründür. Kaşıntıyı yatıştırır ve fazla sebumu ortadan kaldırarak saç derinizi iyileştirir.

NEYE İYİ GELİR?

Lavantanın, çok sayıda hastalığa karşı iyi geldiği biliniyor. Birçok faydası bilinen lavanta, hemen her sektörde fayda sağlamak için kullanılabilir. Lavantanın iyi geldiği onlarca sorun bulunuyor. Lavanta yağıyla, kas ağrısı yaşanan bölgeye masaj yapılırsa, ağrı düzeyi minimum seviyeye iner. Protein açısından kaslara destek olan lavanta, kas ödemlerinin atılmasına destek olur. Lavanta antioksidan açısından oldukça iyidir. Bu nedenle, vücutta yer alan hücrelerin idrar yolu ile atılmasına yardımcı görev görür. Böbrek bölgesine taş oluşumunun önüne geçer. Lavantanın önemli özelliklerinden biri hoş koku sağlıyor olmasıdır. Lavanta kokusu olan yerlerde stres ve sinirlilik durumu daha az görülür. Araştırmalar sinirleri yatıştırıcı özelliğinden dolayı, kokusundan faydalanmanın önemli olduğunu gösteriyor.

AZ BİLİNEN FAYDALARI

Lavantanın, halk arasında bilinen faydaları belirtildiği gibidir. Bunun haricinde, lavantanın çok az bilinen faydalarının olduğunu belirtmek gerekiyor. Banyo yapılan suya birkaç damla lavanta yağı eklenirse, saç sağlığını korumanın yanında, vücudun genelinde rahatlama sağlayabilir. Saç ve kirpiklerde meydana gelen parazitler, önemli sorunlara neden olurlar. Kıl dökülmelerinden, kırılmalarına kadar çok sayıda zararları bulunur. Lavanta ile kirpik ve saçlar temizlenirse, buralarda parazit oluşumu düşük düzeye inebilir. Lavantanın ödem attırıcı özelliği bulunur. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen ödemlerin atılması için lavanta yağı ödem bölgesine sürülebilir. Lavanta çayı içilerek, vücudun genelinde var olan ödemin atılması sağlanabilir. Ayfer şimşek ÖZEL HABER