Türk müzik dünyasında son yıllarda fırtınalar estiren Mabel Matiz, binlerce kişinin gün içinde mırıldandığı şarkıların da sahibi. Peki, Mabel Matiz ismi gerçek mi yoksa sahne adı mı?

Hayranları en çok da Mabel Matiz gerçek ismi nedir diye merak ediyor. Biz de Matiz, ünlü olmadan önce ne iş yapıyordu ve kimlikteki ismi neydi araştırdık, cevapladık!

Zeynep İnanoğlu Kimdir? Kimin Kızı? İlk Eşi Kim? Ne İş Yapıyor? İlker İnanoğlu ve Zeynep İnanoğlu Kardeş Mi? Zeynep İnanoğlu Kimdir? Kimin Kızı? İlk Eşi Kim? Ne İş Yapıyor? İlker İnanoğlu ve Zeynep İnanoğlu Kardeş Mi?

Mabel Matiz Gercek Adi 2

Mabel Matiz Gerçek İsmi Nedir?

Sahneye ilk çıkışını 11 Mayıs 2011’de gerçekleştiren Mabel Matiz Kömür, Düldül, Fırtınadayım gibi şarkıları ile bilinmektedir. Spotify’da aylık 5 milyon dinlenmesi olan Mabel Matiz gerçek ismi bir merak konusu.

Sahne adı Mabel Matiz olan ünlü sanatçı hakkında gerçek ismi dahil olmak üzere merak edilen birçok konu vardır. İşte bu konuların cevapları ve Mabel Matiz hakkındaki detaylar:

Mabel Matiz’in Gerçek Adı Nedir?

Sahne adı Mabel Matiz olan ünlü şarkıcı 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin’de dünyaya gelmiştir. Asıl adı Fatih Karaca olan Mabel Matiz bu ismini, Kumral Ada Mavi Tuna romanındaki “Tuna” karakterinin takma adı “Mabel” ve çok sarhoş düşkün anlamında gelen Eski Yunanca kökenli “Matiz” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşturmuş.

Mabel Matiz Gercek Adi

Mabel Matiz Kaç Doğumlu?

Mabel Matiz ismi ile bilinen Fatih Karaca 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin’in Erdemli İlçesinin Tömük kasabasında dünyaya gelmiştir. Ev hanımı olan annesi Maya Karaca, tır şoförü ve Kıbrıs gazisi olan babası Ali Karaca’nın ilk çocuğudur.

Mabel Matiz Kaç Yaşında?

En güncel şarkısı Düldül’ü 2023 yılında yayınlayan Mabel Matiz 2024 yılı itibariyle 39 yaşındadır.

Şarkıları Spotify’da aylık 5 milyon dinlenen ünlü sanatçı çocukluğunda kekemelik ve kendini ifade edememe durumu ile karşılaştığını için yazmaya yönelmiştir. Bu da onun edebiyat ve sanata olan ilgisini körüklemiştir.

Mabel Matiz Kökeni Neresi?

31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin’in Erdemli ilçesinde dünyaya gelen Mabel Matiz üniversite yıllarına kadar Mersin’de yaşamıştır. Annesi Maya Karaca ve Kıbrıs gazisi babası Ali Karaca’nın ilk çocuklarıdır.

Köken olarak Mersinli olan Mabel Matiz çocukluğunu Mersin, Erdemli’de geçirmiştir. Ayrıca Mabel Matiz Erdemli’de geçen bu yıllarının kendisine müzikal anlamda çok katkısı olduğunu ifade etmiştir.

Mabel Matiz Gercek Adi 4

Mabel Matiz Kaç Kardeşi Var?

Maya Karaca ve Ali Karaca çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Fatih Karaca, Mabel Matiz sahne ismiyle bilinmektedir. Çiftin Fatih Karaca’dan sonra bir çocuğu daha olmuştur. Mabel Matiz ismiyle bilinen Fatih Karaca’nın, Selim Karaca adında bir erkek kardeşi vardır.

Mabel Matiz Gerçek Mesleği Nedir?

Çocukluğunu üniversite eğitimine kadar Manisa’da geçiren Mabel Matiz 2003-2008 yılları arasında lisans eğitimini almıştır. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde lisans eğitimini alan Mabel Matiz aslında bir dişçidir. Ancak kendisi çocukluğundan beri olan ilgisini sürdürmüş, üniversitede de şarkıyla ilgilenmiştir.

2005 yılında tıp fakültesinden arkadaşı Duygu Has ile birlikte akustik duo olarak nitelendirilebilecek cover grubunu kurmuştur. İlk şarkılarını 2005 yılında yazmaya başlayan ikili 2007’de “Arafta” şarkısını kaleme almışlardır. Bu şarkı sonradan Mabel Matiz’in ilk albümünün çıkış şarkısı olmuştur.

Mabel Matiz’in Kaç Şarkısı Var?

Çocukluktan beri sanata ve şarkıcılığa ilgi duyan Mabel Matiz, şarkıcılık hakkındaki ilk adımını üniversitede atmıştır. 2008 yılında şarkılarını dönemin popüler müzik platformu olan “Myspace” isimli sitede paylaşan Mabel Matiz kısa sürede bu sitede viral olmuştur.

İlk albümünü 11 Mayıs 2011’de çıkaran Mabel Matiz bu albüme kendi sahne ismini vermiştir.

Kariyeri boyunca 5 albüm çıkaran Mabel Matiz’in albümleri şu şekildedir:

 • Mabel Matiz (2011)
 • Yaşım Çocuk (2013)
 • Gök Nerede (2015)
 • Maya (2018)
 • Fatih (2023)

Ünlü sanatçının 5 albümünde toplam 86 şarkı bulunmaktadır.

Mabel Matiz Gercek Adi 5

Mabel Matiz’in Yazdığı Şarkıları Nelerdir?

Kariyeri boyunca 5 albüm çıkaran Mabel Matiz’in 50’yi aşkın şarkısı bulunmaktadır. İlk albümünün çıkış şarkısı olan “Arafta” bu şarkılardan sadece bir tanesidir. “Antidepresan” ve “Fırtındayım” gibi şarkıların da sahibi olan Mabel Matiz’in şarkılarının bir kısmı şu şekildedir:

 • Arafta (2011)
 • Yaşım Çocuk (2013)
 • Aldanıyor (2013)
 • Sultan Süleyman (2013)
 • Zor Değil (2013)
 • Bir Hadise Var (2015)
 • Sarışın (2015)
 • A Canım (2018)
 • Sarmaşık (2018)
 • Gözlerine (2019)
 • Kara Dantelli Gençliğimize (2023)
 • Bahçemin En Zor Gülü (2023)
 • Fan (2023)
 • Düldül (2023)
 • Müphem (2023)

Sıkça Sorulan Sorular

Mabel Matiz sahne ismiyle bilinen Fatih Karaca dişçilik ile başlayıp şarkıcılık ile devam ettirdiği kariyerinde birçok şarkı kaleme almıştır. Aylık 5 milyondan fazla dinlenen ünlü sanatçı hakkında da merak edilen konular vardır. Mabel Matiz gerçek ismi sorusu dışında sıkça sorulan bazı sorulan cevapları da şu şekildedir:

Mabel Matiz Kendi İsmi mi?

Fatih Karaca ilk şarkılarını 2008 yılında “Myspace” isimli dönemin ünlü müzik platformuna yükleyerek başladığı kariyerinde sahne ismi olarak Mabel Matiz’i kullanmıştır. Bu isim Fatih Karaca’nın gençken okuduğu Kumral Ada Mavi Tuna adlı romandaki “Tuna” karakterinin takma adı “Mabel” ile Eski Yunanca kökenli ve çok sarhoş anlamına gelen “Matiz” kelimesinin birleşimi ile oluşturmuştur.

Mabel Matiz Türk Mü?

31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin’de doğan ve Mabel Matiz sahne ismiyle tanınan Fatih Karaca aslen Mersinli bir Türk’tür.

Muhabir: Nihat Toklu