Antalya Manavgat'ta yer alan tesiste evsel nitelikli katı atıklar bertaraf edilerek Manavgat'ın çöp sorunu ortadan kaldırılırken tesisin depo alanından çıkan metan gazı ile de elektrik enerjisi elde ediliyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in çevre odaklı projelerinden biri olan Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisi, Kızıldağ Köyü Göğü Mevkii'nde yer alıyor.
Tesiste düzenli depolama yöntemi ile evsel nitelikli katı atıkların bertaraf gerçekleştirilirken depo bölümünden çıkan metan gazından da elektrik enerjisi elde ediliyor. Manavgat Katı Atık düzenli depolama alanında bulunan 3 adet İç yanmalı Gaz Motoruna ilave olarak mekanik ayrıştırma ünitesi ve gaz balonu ünitesi de tesise kazandırıldı. Tesise eklenen mekanik ayrıştırma ünitesi, ambalaj atıklarını ayrıştırıp ekonomiye kazandırırken gaz balonu ünitesi ise tesiste üretimi gerçekleştirilen enerji miktarının arttırılmasını sağladı.
ATIKLAR MİLLİ EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR
Manavgat Belediyesi'nden Manavgat Transfer İstasyonuna küçük araçlarla getirilen evsel katı atıklar, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin tırlarına transfer edilerek Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisine ulaştırılıyor. Mekanik ayrıştırma ünitesinde bulunan evsel atıklar içindeki ambalaj atıkları hacimsel büyüklüklerine ve cinslerine göre ayrılıyor ve balyalanarak milli ekonomiye kazandırılmış oluyor.
Ambalaj atıklarının ayrıştırılması işlemi ile depolama alanına taşınan atık miktarında azalma sağlandığı için depolama alanının da ekonomik ömrü uzamış oluyor. Döngüsel ekonomiye kazandırılan atıklar ile çevre kirliliği önlenmiş oluyor.
TESİSE EKLENEN ÜNİTE ENERJİ ÜRETİMİNİ ARTTIRDI
Enerji üretim tesisine eklenen gaz balonu ünitesinde kolektör sistemi sayesinde sahadan ayrılan metan gazı sisteme daha dengeli verilirken bunun sonucunda enerji üretim veriminde de yüzde 5 oranında bir artış gerçekleşiyor. 3,6 MW kurulu gücü olan Büyükşehir Belediyesi Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisinde üretilen elektrik miktarı 11 bin 500 hanenin aylık tükettiği elektrik ihtiyacına denk gelirken üretilen enerjinin satışı gerçekleşerek Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kazanç olarak geri dönüyor.