Mersin’in en büyük halk kütüphanesi olma özelliğini taşıyacak olan kütüphane, kentin en yoğun caddelerinden biri olan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde yapılacak.  Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Leyla Kürk Kent Kütüphanesi ve Sosyal Tesisleri’nin inşaatını üstlenen hayırsever iş insanı Mehmet Kürk ile birlikte alanda incelemelerde bulundu.

Mersin Kent Kutuphanesi (1) (Small)

Deprem Olmayan İller: Türkiye'de Deprem Riskinin En Az Olduğu Yerler! Deprem Olmayan İller: Türkiye'de Deprem Riskinin En Az Olduğu Yerler!

KENTİN KÜLTÜREL ALTYAPISI GÜÇLENMEYE DEVAM EDECEK  

Başkan Özyiğit, 1100 metrekareden oluşan kütüphanenin 6 ay içerisinde tamamlanarak hizmete açılacağını ifade etti. Kütüphanenin içerisinde çocuk kütüphanesi ile oyuncak müzesinin de olacağını belirten Özyiğit, hayırsever iş insanı Mehmet Kürk ile yaptıkları protokol kapsamında kütüphanenin kafeteryasında 25 yıl boyunca kütüphane kullanıcılarına ücretsiz çay ve kahve servisi yapılacağını da dile getirdi. Başkan Özyiğit, bu hizmetin kütüphane ziyaretçileri için keyifli bir sosyal alan oluşturacağına dikkat çekti. Özyiğit, “Kentimize muhteşem bir eser kazandırıyoruz. Temel atıldıktan 6 ay sonra büyük kent kütüphanesi hizmete açılmış olacak. Burada sadece kütüphane değil aynı zamanda çocuk kütüphanesi olacak ve bir de oyuncak müzesini değerli sanatçı Sunay Akın ile birlikte oluşturacağız. Şimdiden Mersin ve Yenişehir’imize hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 2020 yılında Bebek Kütüphanesi, 2021 yılında Ülkü Ongun Kütüphanesi ve 2023 yılında da Nuri Ulusu Kütüphanesini kurarak hizmete açtıklarını hatırlatan Özyiğit, kentin kültürel altyapısını güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi.

DERS ÇALIŞMA ALANLARI OLACAK  

Yeni kütüphane hem öğrenciler hem de yetişkinler için zengin bir bilgi kaynağı sunacak. Eğitim ve araştırma amaçlı geniş bir koleksiyon sağlayarak, kent sakinlerinin bilgiye kolayca erişmesini mümkün kılacak. Bu, özellikle ders çalışmak, araştırma yapmak veya genel kültürünü artırmak isteyen bireyler için büyük bir fırsat sunuyor.

Mersin Kent Kutuphanesi (2) (Small)

Kütüphanenin içerisinde oluşturulacak çocuk kütüphanesi, çocukların erken yaşta okuma alışkanlığı kazanmasını teşvik edecek ve onların kültürel gelişimine katkıda bulunacak. Ayrıca, bu alanlar çocukların güvenli ve eğitici bir ortamda vakit geçirmelerini sağlayacak.

25 YILDIR ÜCRETSİZ ÇAY KAHVE HİZMETİ VERİLİYOR

Kütüphane içerisindeki kafeterya, ziyaretçilere rahat bir ortamda sosyalleşme imkanı sunacak. Bu alan, insanların bir araya gelip fikir alışverişinde bulunabileceği, birliktelik ruhunu güçlendiren bir sosyal merkez haline gelecek. Üstelik 25 yıl boyunca ücretsiz çay ve kahve hizmeti, vatandaşların burayı tercih etmesi için ek bir motivasyon sağlayacak.

Kütüphanede sanatçı Sunay Akın ile iş birliği içinde oluşturulacak oyuncak müzesi, sadece çocuklar için değil, her yaştan vatandaş için kültürel ve sanatsal bir zenginlik sunacak. Bu müze, ziyaretçilerin oyuncakların tarihini ve kültürel önemini keşfetmelerine de olanak tanıyacak.

Kaynak: İHA