Küçükbaş hayvanların satıldığı pazarda, fiyatların biraz daha düşmesi beklentisiyle pazara gelen vatandaşlar, aldıkları kurbanlıklarını pazar kenarında bulunan kesimhanelerde ya da farklı yerlere götürerek kesim işlemlerini gerçekleştiriyor.

Mersi̇n Kurban Pazari Bayramda (5)

KURBANLIKLARI PAHALI BULDULAR


Pazarda yerlerini alan satıcılar ise hem bekledikleri satış rakamına ulaşamamaktan, hem de düşük fiyata satmak zorunda kalmaktan yakınırken, vatandaşlar da kurbanlıkların pahalı olmasından şikayet etti.

Mersi̇n Kurban Pazari Bayramda (1)
Muş'tan gelen satıcılardan Emrah Yakıcı, geçen yıla bakıldığında bu sene bekledikleri satışı yapamadıklarını söyledi. Yakıcı, "Hayvanlarımızın çoğu elimizde kaldı. 200 kurbanlık getirdim ancak 50'sini sattım; o da benim istediğim fiyatlara değil. Verdiğimiz emeğin karşılığını alamıyoruz. Böyle giderse üreticilikten elimizi çekmek zorunda kalacağız" dedi.

Mersi̇n Kurban Pazari Bayramda (4)

"SATILMAZSA FİYATLAR DÜŞER"

Mersin'in Kocahamzalı köyünden gelen satıcılardan Ali Can da üretimini kendisi yapmasına rağmen zararına satış yapmak zorunda kaldığını ifade etti. İki yıllık besili hayvanı 12 ila 14 bin TL arasında verdiğini ama alan olmadığını dile getiren Can, "Hayvanlarımız ölü fiyata gidiyor. Şu ana kadar 20-30 tane sattım. O da hep değerinden aşağı verdim. Pazarda fiyatlar düştü. Satılmazsa daha da düşer. Üreteci için kötü olur ama vatandaş da ucuz et yer" diye konuştu.

Mersi̇n Kurban Pazari Bayramda (2)

Ruslar Aydın'ın bu hizmetini istiyor... Son kontroller yapılıyor Ruslar Aydın'ın bu hizmetini istiyor... Son kontroller yapılıyor

ACEMİ KASAPLAR SOLUĞU HASTANEDE ALDI

Bu arada bayramın ilk günü kurbanlıklarını kesmek isterken kendilerini yaralayan 'acemi kasaplar' soluğu hastanelerde aldı.

Mersi̇n Kurban Pazari Bayramda (6)
Kurban Bayramı'nın ilk gününde bayram namazının ardından kurbanlar kesilmeye başlandı. Kesim sırasında yaralanan vatandaşlar, hastanelerin acil servislerine başvurdu. Mersin'de yaralanan bazı kasaplar ise Şehir Hastanesinin Acil Servisine başvurarak tedavi oldu.

Kaynak: İHA