Mersin, Akdeniz’in en önemli şehirlerinden birisi olarak doğal güzellikleri ve kültürel mirasıyla olduğu kadar aynı zamanda yemekleri ile de meşhur. Zengin mutfak kültüründen hareketle kendisine hayran bırakan yemek alternatifleri, pek çok kişi için “Mersin’de ne yenir” araştırmasının yapılmasını sağlıyor. Mersin’in meşhur yemekleri içerisinde 5 örnek ile sizlere bir liste hazırladık.

Bu içerikte Erdemli, Silifke, Merkez, Mezitli gibi noktalarda hangi yemekleri yiyebileceğinizi öğreneceksiniz. Aynı zamanda Mersin’de tantuni nerede yenir sorusunun yanıtını da bulacaksınız. Mersin yöresel yemekleri açısından örneklerle beraber, aynı zamanda restoran önerileri de sunacağız. İşte detaylar…

Mersin'in Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Gastronomi meraklılarının gözde kentlerinden olan Mersin’de ne yenir sorusu, pek çok kişi tarafından yıl boyunca araştırılıyor. Mersin meşhur yemekleri açısından meze, ana yemek ve tatlı gibi pek çok alternatifi içerisinde barındırıyor. Bununla birlikte tantuni örneğinde olduğu gibi Mersin’in dünyaca ün kazanmış yemekleri de bulunmaktadır.

Mersin yöresel yemekleri, bölgenin Akdeniz’de olması nedeniyle pek çok farklı ürünü içerisinde barındırıyor. Örneğin zeytinyağlı yemeklerden et yemeklerine kadar farklı seçenekleri görebilmek mümkün. Eğer Mersin’de bir günde ne yenir sorusunu soruyorsanız, sizler için güncel bir liste hazırladık! İşte detaylar…

Mersin'de Ne Yenir? 5 Eşsiz Yemek…

Mersin’e yolunuz düştüğünde özellikle yöresel lezzet arıyorsanız, pek çok alternatifin sizleri beklediğini söyleyebiliriz. Bu eşsiz şehrin zengin tarihiyle birlikte ortaya çıkan gastronomi kültürü, yiyecekler açısından tam bir lezzet dünyasına dahil olmanızı sağlıyor. Geleneksel pişirme tekniklerinin doğru bir teknikle uygulandığı bu yemekler, adeta farklı hissetmenizi sağlayacak. İşte Mersin mutfağının eşsiz yemekleri…

Mersin’de ne yenir sorusunu soran kişiler için hazırladığımız listemiz aşağıdaki gibidir:

 • Batırık
 • Kerebiç
 • Tarsus Kebabı
 • Biberli Ekmek
 • Karsambaç
 • Bonus: Tantuni

İşte Mersin’in meşhur yemekleri…

Mersin’in dünyaca ünlü kanyonu görenleri mest ediyor Mersin’in dünyaca ünlü kanyonu görenleri mest ediyor

Mersinde Ne Yenir

1- Batırık

Mersin’de ne yenir sorusunu soranlar için çok popüler olmayan, ancak muhteşem bir lezzete sahip yemek daha önerelim: Batırık…

Batırık, Mersin yöresel lezzetleri açısından farklı içeriğiyle biliniyor. İnce bulgur ana malzeme olarak tercih edilirken, genel olarak iki farklı şekilde sunulmaktadır. Kuru ya da çorba formuyla eşsiz bir lezzet deneyimi yaşatan Batırık, Mersin’in en ünlü yemekleri arasında yer alıyor. Nar ekşisi ve çeşitli baharatlarla tüketilen bu yemek, hafif olması ve besleyiciliğiyle de ön planda.

Her mevsimde tüketebileceğiniz batırık, yöresel bölgelerde işletmelerle birlikte sunulmaktadır. Ancak şehir genelinde tantuni kadar sık şekilde bulamayacağınızı belirtelim…

Mersinde Ne Yenir 3

2- Kerebiç

Mersin’de ne yenir? Nereye gidilir? şeklinde araştırma yapan kişiler için ek olarak Kerebiç örneğini de verelim. Mersin meşhur yemekleri arasında kerebiç, tatlı formuyla ön plana çıkıyor. Bu bakımdan Mersin’in meşhur tatlıları listesinde de değerlendirilebilir.

Mersin mutfağı, besleyici yemekleriyle olduğu kadar tatlılarıyla da ön plandadır. Tatlılar arasında ise en bilineni kerebiç tatlısıdır. Mersin’in simge lezzetlerinden birisi olan kerebiç, ceviz ve antep fıstığı ile servis edilmektedir. Popülaritesi ise en az tantuni kadar yüksektir…

Mersinde Ne Yenir 4

3- Tarsus Kebabı

Mersin’in meşhur yemekleri arasında yer alan Tarsus Kebabı örneğini inceleyelim. Tarsus, Mersin’in gastronomi açısından belki de en gelişmiş ilçelerinden birisidir. Buna bağlı olarak ilçeye özgü ve ilçenin ismiyle anılan bir kebap da bulunuyor.

Adana kebabına özgü özellikler gösteren ancak, kendine özgü lezzetiyle de damaklarda iz bırakan bir lezzet olan Tarsus kebabı, Mersin’de ne yenir sorusunun leziz yanıtlarından birisidir. İçerisindeki soğan ile ön plana çıkan tadı, Türkiye’nin en önemli yemeklerinden birisi haline getirmiştir.

Tarsus kebabının acılı ve acısız versiyonları bulunsa da genel olarak acılı hali tercih edilir. Genellikle közlenmiş biber, domates ve sıcak lavaş eşliğinde servis edilmektedir. Tarsus kebabı Mersin’de günün her saatinde tüketilebilir. Ancak yoğun lezzeti ve doyurucu yapısı nedeniyle genelde akşamları tüketiliyor. İlçedeki pek çok kebapçıda bu lezzeti tadabilir, farklı varyasyonlarını da deneyimleyebilirsiniz.

Mersinde Ne Yenir 5

4- Biberli Ekmek

Mersin yöresel yemekleri arasında özellikle de ilçe ve köylerde sıklıkla yapılan, merkezi yerlerde de lokanta ve pidecilerde bulabileceğiniz biberli ekmek ye yer alıyor. Tadıyla ve boyutuyla fındık lahmacuna benzetilen biberli ekmek, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar neredeyse her öğünde tüketilebiliyor.

Akdeniz yöresinde özellikle Hatay’ın Antakya ilçesi gibi baharatlı yemeklerin meşhur olduğu illerde biberli ekmek pek bir meşhur. Mersin’in de öne çıkmış lezzetlerinden biridir. Mayalı hamur ve biber salçası tarifin olmazsa olmazlarıdır. Dileyenler isteğe bağlı olarak susam, çörek otu ve soğan da kullanabilirler.

Mersinde Ne Yenir 6

5- Karsambaç

Karsambaç ya da karlamaç olarak bilinen bu tatlı, Mersinlilerin ve Akdeniz illerinin en sevdiği tatlılardan biridir. Tüketiminin tarihi Osmanlı Dönemi’ne kadar dayanan bu geleneksel tatlı buz veya kardan yapılmaktadır.

Karsambaçın olmazsa olmazları arasında kar ve şurup yer alır. Temiz kar bulamayanlar ise buz tercih edebilir. Karın üzerine gezdirilen tatlı bir şurup ve isteği bağlı olarak koyulan şeker ile tatlı hazır olur.

Mersinde Ne Yenir 7

Bonus: Tantuni

Türkiye’nin 81 ilinde Mersin Tantunisi adında restoranlar ve lokantalar görmek mümkün. Fakat asıl tadı elbette yerinde bulunur! Mersin’e özgü bir çeşit dürüm olan tantuni, daha çok sokak yemeği olarak geçer.

Küçük küçük ve kuşbaşı şeklinde doğranmış et parçaları haşlanmasının ardından saçta kızdırılır. Sosu bol tadı ise lezzetli olan tantuniyi bir de şehrinde yemek gerek.

Mersin'de Tantuni Nerede Yenir?

Mersin’de ne yenir sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladık. Şimdi ilgili listede bonus olarak yer alan tantuniyi nerede yiyebileceğiniz üzerine bilgileri aktaralım. Mersin’de tantuni nerede yenir? İşte yanıtı…

Mersin’de en iyi tantuniyi bulabilmek için çok fazla uğraşmanız gerekmez! Şehir genelinde pek çok işletme, tantuniyi en leziz ve özel haliyle tüketicilere sunmaktadır. Ancak şehirde yer alan restoranlardan bazıları, sadece tantuni yiyeceğiyle ön plana çıkıyor. Mersin’de en iyi tantuniyi yiyebileceğiniz yer olarak “Denizhan 2 Tantuni”, “Hasan Usta Tantuni ve Biftek Salonu”, “Memoşcan Tantuni” gibi işletmeler ön plana çıkmaktadır.

Mersinde Ne Yenir 8

Mersin'de Yemek Yenecek Yerler

Mersin’de ne yenir sorusunu cafe ve restoran önerileri açısından araştırıyorsanız, sizlere bazı önerilerimiz olacak! Mersin’de yemek yenecek yerler listesi aşağıdaki gibidir:

 • Has Develiler Baklavacısı
 • Özkan Tantuni
 • Gündoğdu İskender
 • Ciğerci Yakup
 • Çağlar Köy Konağı
 • Memoşcan Tantuni
 • Cezeryeci Kadir
 • İzzet’in Yeri Balık Restoran
 • Kervan Humus
 • Narlıkuyu Kayraçtepe Kahvaltı Evi

Sıkça Sorulan Sorular

Mersin’de ne yenir sorusuyla birlikte en çok merak edilen diğer soruları yanıtlayalım:

1- Mersin'in hangi yemeği meşhur?

Mersin’in en meşhur yiyeceği olarak tantuni örneği verilebilir. Ayrıca kerebiç tatlısı da Mersin’in en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır.

2- Mersin tantunisi nerede yenir?

Mersin’de tantuni yemek için pek çok işletme bulunmakla birlikte “Denizhan 2 Tantuni” işletmesi birçok kişinin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

Mersin’de ne yenir sorusunu detaylı bir şekilde sizler için yanıtladık! Merak ettiklerinizi yorumlar bölümüyle belirtebilir, ayrıca düşüncelerinizi de paylaşabilirsiniz

Editör: Haber Merkezi