Mersin, altyapı sorunları ile boğuşurken diğer yandan kentin 3. derece deprem bölgesine yükselmesi ilerleyen dönemlerde Mersin'de büyük sıkıntılar yaşanacağını gözler önüne seriyor. Kentin özellikle Erdemli bölgesinde ilk yapılaşmadan kalan altyapı sıkıntılarının ilerleyen zamanlarda büyük sorunlara yol açacağını ifade eden TMMOB Mimarlar Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Özkan, "Altyapı olmayan yerlerde çok ciddi manada yeni yapılaşmalar yapıldı. O da ileriye dönük büyük sıkıntılar yaşatacak" dedi.

Mersin'in sahip olduğu altyapı sorunları şehrin zamanla başka sıkıntılarla karşı karşıya kalmasının önünü açıyor. Kentte ilk yapılaşmadan kalma sorunlarının bugüne yansıması betonlaşma ile kendini gösteriyor. Ciddi anlamda betonlaşmaya doğru giden kentin 4. derece deprem bölgesinden 3. derece deprem bölgesine geçişi de Mersin'in geleceği hakkında olumsuz düşüncelerin doğmasına neden oluyor. Kentte geçmişten gelen ve geleceğe yansıyacağı öngörülen sorunlar hakkında TMMOB Mimarlar Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Özkan açıklama yaptı.

Mersinkanalizasyon (Small)

"ASIL SIKINTI ALTYAPIDA"

Kentin asıl sorununun altyapı olduğunu aktaran Başkan Özkan, "Mersin'in ilk yapılaşma çalışmalarından başlıyor asıl sıkıntı. Düşük kattan daha yüksek kata doğru eğilim olması gerekirken maalesef ki deniz bandının olduğu yerde yani sahil şeridinin olduğu noktadan yüksek katlar var. Bu da ciddi manada sıkıntılar yaratıyor. Dediğim gibi altyapı olmayan yerlerde çok ciddi manada yeni yapılaşmalar yapıldı. O da ileriye dönük büyük sıkıntılar yaşatacak" ifadelerine yer verdi.

Mersindeprem (Small)

"İNANILMAZ BİR BETONLAŞMA SORUNU VAR"

Mersin'in betonlaşma yoğunluğu hakkında da açıklama yapan Başkan Özkan, "Maalesef yüksek yapıların tamamı sahil bandı özelinde. Son dönemlerde özellikle Davultepe, Erdemli bölgesine gidildikçe çok büyük altyapı sıkıntılarımız olduğunu görüyoruz. Ve orada da inanılmaz derecede yapılaşmalar söz konusu. Yani gittikçe betonlaşmaya doğru gidiyoruz. İnanılmaz bir betonlaşma oluştu. Tabii bu yüksek katlı binalar gittikçe hem Mersin'in sıcaklığı üzerine hava koridorlarımızı da etkiliyor" dedi.

Ozgur (Small)

"CİDDİ SIKINTILAR YARATACAK"

Kentin altyapı sorunlarına değinen Başkan Özkan, "O kadar binalar yapılıyor ve çok sayıda foseptik açılıyor. O bölgelerde zaten normal kanalizasyon altyapıları yok. Kanalizasyon altyapılarının olmaması özellikle Erdemli bölgesi için çok ciddi sıkıntılar yaratacak. Erdemli'de foseptik çukurları açılıyor ve oralarda inanılmaz bir betonlaşma söz konusu. Zaten oralarda yüksek katlı binalar var. Bu gerçekten ciddi bir sıkıntı. Yani foseptik foseptik nereye kadar?" açıklamasında bulundu.

"ERDEMLİ'DE ÇALIŞMALAR YAPILACAĞI SÖYLENDİ"

Altyapı çalışmalarının Erdemli'de başlayacağını aktaran Başkan Özkan, "Düzenlemeyle ilgili çalışmaların Erdemli bölgesinde yapılacağı söylendi. Ama halen bir gelişme yok. Erdemli'ye yeni bir belediye başkanı geldi. Kendisi zaten bu durumun farkında. Biz hayırlı olsun ziyaretine gittiğimizde bu durumu özellikle kendisine dile getirdik. Yine başkanla durumu izah ettik. ‘Bu ciddi bir sıkıntı yaratacak ilerleyen süreçlerde’ dedik. Şimdi bakacaklar artık. Fakat kolay bir iş değil. Çünkü altyapı en başında yapılır, yapılaşma sonra yapılır” dedi.

Aydın’da belediye hafta sonu düğmeye bastı Aydın’da belediye hafta sonu düğmeye bastı

"DEPREM MASTER PLANI HAZIR DEĞİL"

Başkan Özkan, Mersin'in 4. derece deprem bölgesinden 3. derece deprem bölgesine geçtiğini ifade ederek, "Son yaşanan deprem sonrasında kurum yapıları olsun eski yapıların olduğu yerlerde olsun Çevre Şehircilik Bakanlığı ve belediyeler çalışmalar gerçekleştirdi. Binalar kontrol edildi. Bazı noktalarda hasarlı binalar tespit edildi. Onlar boşaltıldı. Şu an deprem master planı hazırlanmış değil ama hazırlık içerisinde olan Yenişehir bölgesinde ve Akdeniz bölgesinde kentsel dönüşüme girilecek yerlerimiz var. Bununla ilgili belediyelerimiz çalışmalarına devam ediyorlar” dedi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN