Mersin’in en önemli yatırımlarından biri olan “Mersin Metrosu Hat I” projesi büyük bir heyecan ile açılmıştı. Mersin’de yerel yönetimler tarihinin en vizyonlu projesi olan ‘Mersin Metrosu’nun ihalesi yapılmıştı. İhaleye, yerli ve yabancı 3 büyük ortaklık teklif vermişti. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması İşi Yüklenim Sözleşmesi”, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ihaleyi kazanan Dillingham Cont. Int. Inc + Kiska-Kom İnş. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı tarafından imzalanmıştı.

Tatilciler dönüşe geçti yollar trafiğe kapandı Tatilciler dönüşe geçti yollar trafiğe kapandı

BAŞKAN SEÇER 48 AY DEMİŞTİ

F2Fca038 299F 46Da B33A 83B2Aa129B63 (Small)

Projenin başladığı dönem açıklamada bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “48 ayda bitirilmesini öngörüyoruz. Mersin Raylı Sistem Projeleri toplamda 34.4 kilometre, 3 etaptan oluşacak. Bugün sözleşmesini imzalayacağımız proje 13.4 kilometre yeraltı metrosu ve 11 istasyondan oluşacak. Yine 2. etap olarak düşündüğümüz Fuar-Üniversite Hastanesi-Mersin Üniversitesi ve tekrar Fuar Alanı bir ring şeklinde 8.4 kilometrelik bir güzergah olacak. Buradaki raylı sistem modelini de tramvay düşünüyoruz. 3. etap, 1. etabın batı noktası olan eski otogar bölgesinden başlayacak. Şehir Hastanesi, Yeni Otogar, toplamda 12.6 kilometrelik hemzemin metro raylı sistem modeli olarak gerçekleştirilecek.

İLK ETAP BAŞLAMA NOKTASI 

720Ab101 Ae90 4Ea6 9856 2B55Bfaa2Ee0 (Small)

İlk etabımızın başlama noktası Mezitli Belediyemizin eski hizmet binasının olduğu nokta batı noktası; doğu noktası ise eski otogarın olduğu bölge olarak planlanmıştır. Hattın işletmeye alındığı ilk yıl öngörülen günlük yolcu sayısı yaklaşık 350 bindir. Bu sayının 2030 yılında 380 binlere, 2048 yılında da 500 binli rakamlara evrileceğini öngörmekteyiz. Projemizin yaklaşık 7 kilometresi TBM dediğimiz, yani yeraltından delgi yöntemiyle, 6.4 kilometresi aç-kapa yöntemi ile gerçekleşecek. Tüneller bu yapı sistemi modeliyle yapılacak. Yine Türkiye’de ilk kez yapılacak bir uygulama, tünel tipi olarak tek tüp çift hat uygulaması. Bunu da Mersin’de biz hayata geçirmiş olacağız” sözlerine yer vermişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI EL ATTI

Ca837B91 A3C2 4Bcb 97C8 C123172E2Afc (Small)

Geçtiğimiz günlerde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, metro için finansman arayışlarında olumlu gelişmeler olduğunu belirtmişti. Seçer, projenin Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programına alınmasını sağladıklarını söylemişti. Başkan Seçer, “Sözümüzdür, Mersin Metrosu tamamlanacak, Mersinlilerin hizmetine girecek. Sözümüzdür, Mersin Metrosu tamamlanacak, Mersinlilerin hizmetine girecek” diyen Seçer, finansman arayışında olumlu gelişmeler olduğunu söyleyerek, çalışmaların hızla devam edeceğini vurguladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yıllar önce başladığı ve birçok sorunun yaşandığı Mersin metrosu projesi firma arayışı içinde. Ne zaman tamamlanacağı merak konusu olan Mersin metrosu ile ilgili yaşanan gelişmeler umut verdi. Başkan Seçer’in açıklamasının sonraki adımı merak konusu oldu.

Muhabir: YAPRAK ÖZER