Son yıllarda yaşanan sıkıntılarla baş edemeyen üreticiler zor zamanlardan çıkmanın yollarını arıyor. Bu konu ile ilgili Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz’ın anlattığı olay durumun vahametini gözler önüne serdi. Yaşananları anlatan Başkan Yılmaz şu sözlere yer verdi:

“Halihazırda olumsuzluklar yaşarken en büyük sıkıntımız pazar. Çiftçi bir şekilde üretiyor. Canını dişine takıyor, borçlanıyor, birden fazla bankalarla çalışıyor, tarım kredi kooperatiflerine borçlanıyor. Sonuçta çiftçi üretiyor. Ama önemli olan çiftçinin üretmiş olduğunun pazar karşılığı olmalı. Mersin'de çiftçinin beklediği budur.

KUMAR OYNAYARAK, ÜRETİM YAPIYORLAR

Mersin Belediye Başkanı Izin Verirse (1) (Small) (2)

Yani ürettiği ürünü 1 yıl boyunca alın teri döküp, para harcayıp ürettiği ürünün ekonomik karşılığını bir nebze de olsa bilmesi lazım. Ama tabiri caizse kumar oynuyoruz. Yaşanan sıkıntılardan kaynaklı her geçen yıl çiftçi daha fazla bankalara ve benzeri kuruluşlara borçlanmaya devam ediyor. Bunun sonu bir felakettir.

Konteyner kentin terzileri 30 yıldır işlerinin başında… Depremin ardından mesailerine devam ediyorlar Konteyner kentin terzileri 30 yıldır işlerinin başında… Depremin ardından mesailerine devam ediyorlar

BİNALARLA KARNINIZI DOYURMAZ

Mersin Belediye Başkanı Izin Verirse (2) (Small)

Şu an rakam veremem ama sürekli tarım arazilerimizi kaybediyoruz. Gerek İmara açılan bölgelerle ilgili söylüyorum. Gerekse tarımdan para kazanamayan çiftçilerimizin arazilerini terk etmesiyle alakalı çok ciddi bir kaybımız var. Tarımdaki üretim kesinlikle ülkenin olmazsa olmazı diye düşünüyoruz. Gıdasız olmaz. Bir büyüğümüz söylemişti. Tarım alanlarına dikilen binalarla karnımızı doyuramayız ve o günler yaklaşıyor diye düşünüyorum.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANA İLGİNÇ TALEP

Mersin Belediye Başkanı Izin Verirse (1) (Small)

Tarım arazilerine 15-20 katlı apartmanlar dikiliyor. Çiftçilerimiz bundan 3-5 ay önce bir yeri ziyarete gittiğinde ya başkanım büyükşehir belediye başkanımızla bizi bir görüştürün diyorlardı. Talebiniz neydi dedim. Bizim bölgeyi imara açsın diyorlar ve bu vahim bir durum. Çiftçinin ne halde olduğunun göstergesidir. Köyümüzün muhtarı da çiftçi, toprak yemeye başladık başkanım diyor. Topraklarımızı satıp onunla geçinmeye başladık diyor.”

Muhabir: YAPRAK ÖZER