Kaş’taki Mavi Mağara yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Milyonlarca yıllık yaşı var ama mağara 1972’de bulunmuş.

Türk turizminin en önemli markaları arasında yer alan Kaş, doğal güzelliği insanları şaşırtmaya devam ediyor. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Mavi Mağara’da bunlardan birisi. Mağara’nın ilginç özelliği milyonlarca yıllık olmasına rağmen 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından bulunmuş olması.

Kaş’a 18 kilometre ve Kalkan’a 6 kilometre uzaklıkta olan Mavi Mağara 50 metre uzunluğunda, 40 metre genişliğinde ve 15 metre yüksekliğinde. Mağaranın içerisinde çok farklı odacıklar ve kanallar bulunuyor. İç ve dış galeriler olarak ikiye ayrılan mağara, ismini, dış kısımdaki dehlizlerden içeri giren mavi ışıktan alıyor.

Mağaranın hem iç hem de dışındaki yumuşak mercan oluşumları ve canlı çeşitliliği ise dikkat çekiyor. İç galerilerinin tamamı karanlık olan mağaranın iç galerilerde karides sürüleri ile karşılaşmak mümkün. Burayı merak eden yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yaz aylarında mağara içi dalışlarda yapılıyor.

BADE ÖNDER antalyaningundemi.com