2023 yılında bir defaya mahsus ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) bu yıl iki defa ödenecek. Ek MTV kararına sıfır araç ve trafiğe kayıtlı tüm araçlarda geçerli olması beklenirken, karara vatandaşlardan tepki gecikmedi.

Memur maaşında artışın konuşulduğu günlerde zamların ardı arkası kesilmiyor. Torba kanun teklifinde yer alan madde ile 2023 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi iki katına çıktı. İktidarın gerekçe olarak depremi gösterdiği karar, trafikteki bütün araçları kapsıyor. İki kez ödenecek MTV kararına vatandaşlardan ise tepki yağdı. Vatandaş, artış yapılan maaşlarını daha ceplerine almadan yapılan zamlardan dolayı isyan etti.

TÜM ARAÇLARDA GEÇERLİ OLACAK

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/07/mtv_vergi-Small.jpg MTV zam kararı 1

Motorlu taşıtlar Vergisi ilk defa kayıt ve tescil edilecek araçlarda ek MTV ile peşin ödenerek genel bütçe geliri olarak kaydedilecek. Ek vergi tüm araçları kapsayacak. Ocak ve Temmuz olmak üzere iki taksit dönemi bulunan MTV’de ilk taksit, yasanın yürürlüğe girdiği ayı izleyen ay sonuna kadar ödenmesi beklenirken ikinci taksit ise kasım ayı sonuna kadar ödenecek. 2023 yılında en düşük MTV tutarı 219, en yüksek tutar ise 101 bin 152 lira oldu. AYŞEGÜL ŞAHİN https://antalyaningundemi.com/