Muharrem ayı, İslam aleminde büyük öneme sahip olan bir zaman dilimi olarak bilinir. Bu ay, içerisinde aşure gününü de barındırır ve Müslümanlar tarafından özel bir anlam taşır. 2024 yılında Muharrem ayının başlangıç tarihi ve aşure günü tarihi belirlendi. Hicri takvime göre yılın ilk ayı olan Muharrem, "Haram" kelimesinden türetilmiştir ve bu ayda haram sayılan fiillerden kaçınılır. Mübarek ay içerisinde yer alan aşure günü de önemli bir ibadet ve paylaşım günü olarak kabul edilir. İşte, 2024 yılında aşure günü tarihi ve Muharrem ayının başlangıç tarihi...

Muahrem Ayı

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı içerisinde bulunan aşure günü, 2024'te 16 Temmuz Salı gününe denk geliyor.

Hz. Peygamberin bildirdiğine göre yalnızca Aşûra günü değil, Muharremin 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.15 Aşûre günü oruç tutmanın faziletine ilişkin sahih hadisler bulunmasına karşılık, o günde hububat karşımı aş (aşûre) pişirmek, sadaka vermek, mescitleri ziyaret etmek ve kurban kesmek gibi fiiller hakkında sahih habere rastlanmamaktadır.

5F27Da515542830Cf03Bf57F

Resmi Gazete’de yayınlandı… Bu karar yerel gazeteleri batırır! Resmi Gazete’de yayınlandı… Bu karar yerel gazeteleri batırır!

16 Bununla birlikte, Müslüman Türklerin dînî halk geleneğinde önemli bir yer tutan aşûre, aynı zamanda Muharremin onuncu günü başlamak üzere, daha sonraki günlerde de özel merasimle pişirilip dağıtılan tatlıya isim olmuş ve sosyal dayanışmaya önemli katkılarda bulunmuştur.

Ii A S G8E P Z E G Zscu4 Z D Rvg

MUHARREM AYI NE ZAMAN 2024?

Bu sene Muharrem ayı 7 Temmuz Pazar günü başlıyor olacak.

Muhabir: HABER MERKEZİ