Muratpaşa Belediyesi önceki yıllarda başlattığı Komşu Evi projesiyle ilçenin farklı bölgelerinde uygun olan yapıları ‘Komşu Evi’ olarak hizmete sundu. Komşu Evleri kız isteme, söz, nişan, doğum günü, parti gibi çeşitli aktiviteler için tercih ediliyor. Belediyeden alınan randevu ile ücretsiz olarak hizmete sunulan Komşu Evleri halk tarafından rağbet görüyor.

Burdur’un pırıltı şehri… Kanserle savaş öyküsü yeni bir kent yarattı Burdur’un pırıltı şehri… Kanserle savaş öyküsü yeni bir kent yarattı

komşuevi-1

ÜCRETSİZ ORGANİZAZYONUN ADRESİ

Muratpaşa Belediyesi’nin komşuluk ilişkilerini geliştirmek için başlattığı ‘Komşu Evi’ projesi vatandaşlara ücretsiz olarak organizasyon düzenleme olanağı sunuyor. Komşu Evi’nde organizasyon yapmak için istenilen tarihe randevu almak gerekiyor. Belirli saat aralıklarında sıra ile hizmete sunulan Komşu Evi’nde yapılacak organizasyona göre vatandaşlar tarafından süslemeler yapılabiliyor.  

komşuevi-2

Belediye ile iletişime geçilerek randevu alınmasının ardından vatandaşlar kendi istekleri doğrultusunda organizasyonlarının konseptine göre aksesuarlar ve süslemeler getirebilir. Konukların oturabileceği masa ve sandalyeler bulunuyor. Ancak yiyecek içeceklerin ve servisi için eşyaları organizasyonu yapacak kişinin getirmesi gerekiyor.

Aaa1A9E1 3449 4393 A6Ef 3836A6A5F306

Komşu Evi genellikle iç mekan ve dış mekan olarak iki kısımdan oluşuyor. İç mekanda 40-80 kişiye yakın konuk ağırlama kapasitesi bulunuyor. Ancak bu durum farklı bölgelerde yer alan Komşu Evlerinin hacmine göre değişiyor. Bazıları daha az bazıları ise daha fazla konuk kapasitesine sahip olabilir.

komsuevi-4

Belediyeden randevu alınan saatler arasında organizasyonun tamamlanması gerekiyor. Çıkış yapmadan önce ise etrafta kişilere ait tüm eşyaların toplanması isteniyor. Konukların ayrıca etrafta oluşturduğu tüm çöplerin temizlenmesi, yerlerde bulunan çöplerin süpürülmesi, bulaşık bırakmamasına dikkat etmeleri isteniyor.

komsuevi-5

KOMŞU EVLERİNE YOĞUN İLGİ 

Komşu Evi projesinin rağbet görmesiyle Muratpaşa’da uygun olan yapılar Komşu Evine dönüştürüldü. 2018 yılında Kızılsaray Mahallesi’nde eski bir evin Oda tiyatrosu ve Komşu Evi olarak restoresi başladı. Bu restorasyonla 40 kişilik, oda tiyatrosu, çocuklar için parti evi ve kitap kafe olarak değerlendirilmesi planlandı.

B574Bf7D 50F5 471C 8Be0 Af81989A38Bb

Günümüzde organizasyonlar için ilçede yer alan Komşu Evleri şu şekilde:

Kırcami Komşu Evi, Kırcami Mahallesi, Göller Yolu Cad. No:1’de yer alıyor. İletişim numarası: Tel: 0242 322 92 76

komsuevi-6

Kozaklı Komşu Evi, Sinan Mahallesi 19 Mayıs Caddesi no: 17. İletişim numarası Tel: 0242 322 79 47

Komşu Evlerinde tiyatro, koro, dans, gönüllülük, sohbet gibi aktiviteler için mekan olanağı ve ücretsiz internet hizmeti bulunuyor. 

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA