İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığınca hayata geçirilen projeyle, belediyenin hizmetleri sırasında ortaya çıkan organik atıklardan, Kompost Üretim Tesisi'nde işlenerek elde edilen kompost ürünler yeniden hizmet alanlarında kullanılıyor. İlk etapta başta belediyeye ait fidanlık alanları, refüjler gibi mekanlarda kullanılması amaçlanan kompost ürünler, zamanla tarımsal üretim yapan vatandaşlara da dağıtılacak.

Aw221878 07 (Small)
İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığında Çevre Mühendisi olarak görev yapan Dr. Zeki Altun, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Katı Atık Geri Kazanım Tesisi içerisinde faaliyetlerine geçen yıl aralık ayında başlayan Kompost Üretim Tesisi'nde sosyal ve çevreci bir yaklaşımla üretim gerçekleştirdiklerini söyledi. Altun, projenin geliştirme ve akademik aşamasında Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesinden üretim anlamında destek alındığını kaydetti.

Aw221878 01 (Small)
"FİDANLIK ALANLARI VE REFÜJLERDE KULLANMAK"


Tesiste, Mersin Büyükşehir Belediyesinin hizmet ve faaliyetlerinden kaynaklanan ve tamamıyla ayrı toplanan organik atıklardan toprak iyileştirici malzeme olarak adlandırılan kompost elde etiklerini belirten Altun, "Merkez halimizden toplanan ömrünü tamamlamış organik yapıdaki sebze ve meyveler, Park Bahçe Daire Başkanlığımız tarafından budama sonrası elde edilen atıklar, mezbaha tesislerimizden çıkan işkembe içi atıklar, ayrıca marangozhanemizden çıkan odun talaşları ve belediyemiz iştiraki olan Denizkızı AŞ'ye bağlı 4 ayrı kafeden çay ve kahve posalarını yığın haline getirerek kompost üretmekteyiz.

Mersin’de yere düşen her meyve tarıma zarar veriyor Mersin’de yere düşen her meyve tarıma zarar veriyor

Aw221878 08 (Small)

Buradaki asıl amacımız, sıfır atık felsefesiyle beraber organik yapıdaki malzemeleri ayrı toplamak ve üretilen kompost ürünleri de başta belediyemize ait fidanlık alanları ve refüjlerde kullanmak. Aynı zamanda tarımsal üretim yapan vatandaşlarımıza da destek olmayı amaçlıyoruz" dedi.

Aw221878 03 (Small)

ÜRÜNE DÖNÜŞMESİ 2 İLA 3 AY SÜRÜYOR


Atıklardan elde ettikleri toprak iyileştirici kompost ürünlerin üretim aşamasından da bahseden Altun, şöyle devam etti: "Toplanan atıklar arasında özellikle park bahçe atıklarımız kalın malzemeler olduğu için öğütülerek inceltiliyor. Bu malzemeleri sırasıyla katman katman olacak şekilde öncelikle park bahçe atıkları, ardından halden gelen yaş sebze meyve atıklarımız, daha sonra mezbaha atıklarımız ve marangoz atıklarımızla beraber 4 kat olarak bir yığın haline getiriliyor.

Aw221878 05 (Small)

Bu 4 katı da yaklaşık 2-3 kat seviyesinde 1,5 metre yüksekliğine ulaşabilecek düzeyde yığın haline getiriyoruz. Yığın haline geldikten sonra da bu organik yapılar kendi içerisinde biyolojik olarak bozulmakta ve nihai olarak sıcaklığa ve nemliliğe bağlı olarak da 2 ila 3 ay arası gibi zamanda kompost ürünü sıfatını kazanmaktadır. Bunlar tabii ki yığın haline geldikten sonra belirli eleme işlemleri gerçekleştiriliyor. Ve nihai ürün olarak dağıtılmak ve kullanmak üzere hazır hale geliyor."

Kaynak: İHA