Mayısta Antalya Arkeoloji Müzesi Sergi Salonu çocuk sesleriyle doldu. Aldıkları eğitimle çektikleri fotoğraflar, müzedeki eserlerin fotoğrafları arasında koşuştururdular.  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı’nın “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Uygulamaları” yüksek lisans dersi kapsamında, ilkokul öğrencilerine yönelik fotoğraf eğitimleri gerçekleştirildi.

Whatsapp Image 2024 05 18 At 10.22.27 (Small)

Antalya Müzesinde 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenen fotoğraf eğitiminde; öğrencilere 6 saat teorik, 6 saat uygulamalı olmak üzere toplam 12 saatlik kurs planlandı. Bu sürede öğrencilere fotoğrafın kısa tarihi, ışık bilgisi, fotoğrafın anlatım ve ifade gücü, fotoğrafta kompozisyon ve renk bilgisi, dijital fotoğraf makinesi kullanımı anlatıldı. Müze ve kültürel miras, müzelerin sanat eğitimindeki rolü ve eserler hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Whatsapp Image 2024 05 18 At 10.23.12 (Small)

Eğitimlerin uygulamalı kısmında ise projeye katılan ilkokul öğrencilerine Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğrencileri tarafından müzedeki eserlerin portre ve detay çekimleri yaptırıldı ve fotoğraflar 16-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında Antalya Arkeoloji Müzesi Sergi Salonunda izleyici ile buluştu.

MİRAS FARKINDALIĞI KAZANDILAR

Whatsapp Image 2024 05 18 At 10.23.13 (Small)

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nafia Özdemir Hanyaloğlu danışmanlığında yüksek lisans öğrencisi Ersun Dayı’nın yürütücülüğünde fotoğraf bölümü öğrencileri ile “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Uygulamaları” dersi kapsamında “Müzede Bir Gün” konulu fotoğraf kapsamında Antalya Siteler Mahallesi İlkokulu öğrencilerine kendi okullarında ve Antalya Müzesinde olmak üzere temel fotoğrafçılık dersleri verildi.

Whatsapp Image 2024 05 18 At 10.23.14 (1) (Small)

Kadınların acılarını anlatan ‘Troyalı Kadınlar’ tiyatrosu büyük ilgi gördü Kadınların acılarını anlatan ‘Troyalı Kadınlar’ tiyatrosu büyük ilgi gördü

Proje paydaşları olarak Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı öğretim elemanı Dr. Yaşar Arlı ve Antalya Siteler Mahallesi İlkokulu öğretmenleri de destek verdi.

Projeyle ilkokul öğrencilerinin müze ve kültürel miras farkındalıkları, geçmiş dönemlerde ortaya konan sanat eserlerini tanıma, çok yönlü sorgulama ve düşünme, gözlem yapabilme ve bu gözlemlerini fotoğrafla anlatabilme, fotoğraf sanatı ve müzeye değer kazandırılması gibi konularda yeterliliklerinin arttırılması amaçlanıyor.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK