2024 öğretmen atamaları, bekleyen öğretmen adayları tarafından yakından takip ediliyor. Son dakika bilgilerine göre, atama başvuruları ve kontenjan dağılımı konularında geri sayım devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada öğretmen ataması müjdesini verdi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise atama sayılarıyla ilgili kamuoyunda dolaşan bilgilerin eksik veya yanlış olduğunu belirterek, sayının belli olması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağını aktardı. Öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı ve branş ve kadro dağılımlarının belli olup olmadığı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yakında bir miktar atama yapacağız." şeklinde konuşurken, rakam vermek için Milli Eğitim Bakanı'nın konuyu çalıştığını belirtti.

650X344 1666950321714

ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası Külliye'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Öğretmen ataması söz konusu mu? sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öğretmen atamaları fazla uzamayacak yakında bir miktar atama yapacağız. Ancak şimdi rakam vermek doğru olmaz Milli Eğitim Bakanımız konuyu çalışıyor." yanıtını verdi.

ATAMA TAKVİMİ AÇIKLANDI MI?

Bakan Tekin, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken merakla beklenen öğretmen atamalarıyla ilgili soru işaretlerine “Mevcut öğretmen sayımız, ihtiyacımız, onlarla beraber oturup Sayın Cumhurbaşkanımızla bir değerlendirme yapacağız. Sonra da sayı açıklanır. Hazine ve Maliye Bakanımızın da olması lazım" diyerek açıklık getirdi.

ATAMADA NET BİR TAKVİM YOK
Branslara Gore 2024 Ogretmen Atama Kontenjani 2023 Yilinda 45 Bin Ogretmen Atamasi Yapildi 17135142279490
Öğretmen atamasına ilişkin net bir takvim olmadığını dile getiren Bakan Tekin, “Konuşulan rakamlar büyük oranda eksik ya da yanlış bilgiye dayanan rakamlar. Sayıyı açıkladığımız zaman net rakamları paylaşacağız. İhtiyaçlarımızı sürekli revize ediyoruz. Haftalık okutan ders sayısından tutun mevcut öğretmenlerimize, emekli olanları ve ayrılanları an be an takip ediyoruz. Dolayısıyla ihtiyaçlarımızı net olarak o gün açıklayacağız” diye konuştu.

KADRO VE BRANŞLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2024 MEB öğretmen atama takviminin belli olmasıyla kontenjanlar ve branş dağılımları açıklanacak. Konuyla ilgili açıklamalara haberlerimizde yer vereceğiz.

EN ÇOK HANGİ BRANŞTAN ATAMA YAPILACAK?

Öğertmen

Antalya’nın kangrenli sorununa Başkan Böcek’ten çözüm Antalya’nın kangrenli sorununa Başkan Böcek’ten çözüm

Mayıs ayında 45 bin öğretmen ataması yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayırmıştı. Atamaların büyük çoğunluğu deprem bölgesine yapılırken 22 bin 500’ün üzerinde öğretmen Hatay başta olmak üzere depremden etkilenen 10 ile atandı.

Muhabir: HABER MERKEZİ