Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu salgınla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının belirtileri arasında boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, zatürre ve menenjit gibi semptomların bulunduğunu belirtti. Özellikle hastalığın ilk belirtisinin boğaz ağrısı olduğunu vurgulayan Özlü, bu tür bir belirtinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

“HASTALIK KALICI HASAR NEDEN OLABİLİR”

Salgına sebep olan bakterinin boğaz enfeksiyonlarına yol açtığını ifade eden Prof. Dr. Özlü, hastalığın kalıcı hasarlara neden olabileceğini ve hatta toksik şok sendromuna yol açabileceğini belirtti. Ancak salgının tedavisinin antibiyotiklerle mümkün olduğunu söyleyen Özlü, özellikle penisilin grubu antibiyotiklerle bu tür enfeksiyonların kolaylıkla tedavi edilebileceğini açıkladı.

Salgın1

SAĞLIK KURULUŞUNA GİDİLMELİ

Prof. Dr. Özlü, hastalığın önemsenmesi gerektiğini ve herhangi bir boğaz ağrısı belirtisiyle karşılaşıldığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, hastalığın teşhisinin kolay olduğunu ve tedavinin genellikle bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirtti.

ALES/1 SORU CEVAP ANAHTARI 2024 || ALES/1 soruları ve cevapları PDF indir açıklandı mı? ALES/1 SORU CEVAP ANAHTARI 2024 || ALES/1 soruları ve cevapları PDF indir açıklandı mı?

UZMANA BAŞVURULMALI

Son olarak, Prof. Dr. Özlü, bu tür boğaz enfeksiyonlarının genellikle geçiştirildiğini ve önemsenmediğini ancak ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, herhangi bir belirtiyle karşılaşıldığında derhal bir uzmana başvurulması gerektiğini hatırlattı.

Muhabir: Stajyer Muhabir Abdulrezzak Kılıç