Türk vatandaşlarından milliyet farkı bedeli talep eden otellere ilişkin üzüntülerini ifade eden Milletvekili Kaya, “Yahu biz yabancı ülkelerden daha mı zenginiz? Ülkemizde kendi vatandaşımızın ikinci sınıf, yabancı vatandaşların birinci sınıf olduğuna dair bir algı var da bizim mi haberimiz yok?” dedi.

Dünyaca ünlü Burdur Gölü’ne hafriyat ve atık döküldü Dünyaca ünlü Burdur Gölü’ne hafriyat ve atık döküldü

KENDİ VATANDAŞIMIZ İKİNCİ SINIF MI?

“Bir vatandaşımızın paylaşımıyla ortaya çıkan otel rezervasyonuna milliyet farkı uygulaması, hiçbir kabul edilebilir yanı olmayan, tam anlamıyla bir “kendi öz yurdumda ben miyim garip” durumudur.” ifadelerini kullandı. “Neden bu tür uygulamaların ortaya çıktığını ve bu yükselen sorunu nasıl çözmemiz gerektiğini iyi düşünmemiz gerekiyor.” diyen Kaya, “Belli ki turizmin görev ve amacında bir yanılgı var ki biraz daha uygun fiyata rezervasyon yapabildi diye kendi vatandaşını cezalandıran oteller türemeye başladı.” dedi.

SORUŞTURMA DOĞRU ANCAK BAŞKA ADIMLAR DA ATILMALI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Lara’daki otelde başlattığı soruşturmanın doğru olduğunu ve bu soruşturmanın hızla tüm otellere genelleştirilmesi gerektiğini belirten Kaya, “ancak fiyat farklılığı uygulamasını ortadan kaldırmak için sadece fiyatların herkes için sabitlenmesi ve bu tarz bir uygulama yapan otellerin ceza almasının yeterli olacağını düşünmüyorum.

Öncelikle sadece basına yansıyan bu son vakadaki değil, bugüne kadar böyle bir muameleye maruz kalan tüm vatandaşlarımızın zararlarının tespit edilmesi ve giderilmesi gerekmektedir. Ek olarak, otellerimizde aynı zamanlarda aynı tarihler için yapılmış rezervasyonlarda keyfi farklılıklar olmaması için otellere yönelik düzenlemelerin hızlıca gözden geçirilmesi ve denetlemelerin niteliğinin ve sıklığının artırılması gerekmektedir.” dedi. Milletvekili Kaya “itibarlı bir ülke olacaksak, en azından ülke içinde vatandaşımıza itibarsız olduklarını hissettiren uygulamaları ortadan kaldırarak işe başlayabiliriz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: BÜLTEN