31 Mart yerel seçim heyecanı sürüyor. 81 ilde milyonlarca vatandaş oylarını kullanmak için sandık başına gidiyor. Seçmenler bugünkü seçimde 4 farklı oy pusulası ile karşılaşacak. Peki oy pusulaları nasıl katlanır? İşte detaylar..

Seçim1

SEÇİMDE KAÇ ADET OY PUSULASI OLACAK?

 Türkiye’de milyonlarca seçmen oylarını kullanmak için seçim merkezlerine gidiyor. Seçmenler bugün yapılan yerel seçimlerde 4 farklı oy pusulası ile karşılaşacak. Vatandaşların, oy merkezlerine resmi kimlik belgeleri ile gitmesi gerekiyor. YSK’nın açıklamasına göre seçmen kağıdının götürülmesi zorunlu değil.

Büyükşehir belediye başkanlığı için oy pusulası beyaz, il genel meclisi üyelikleri için oy pusulası turuncu, belediye başkanlığı için oy pusulası mavi, belediye meclisi üyeliği için oy pusulası ise sarı renkli olacak.

Ressam Çağrı Ergin kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, hayatı ve biyografisi Ressam Çağrı Ergin kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, hayatı ve biyografisi

Seçim4

HANGİ DURUMLARDA OY GEÇERSİZ SAYILIR?

Seçmenlerin oy pusulasını katlarken mührün diğer kağıtlara bulaşmamasını dikkat etmesi gerekiyor. Bu nedenle kağıtların her birinin tek tek katlanması ve tek zarfa sığdırılması gereklidir.

Vatandaşlar, oy verme alanına telefon, çanta, fotoğraf makinesi gibi araçlarla giremiyor.

Mührün, aday için ayrılan bölgenin dışına taşmaması gerekiyor.

Oy pusulasına imza, yazı gibi işaretler atılırsa oy geçersiz sayılacak.

Tüm oy pusulaları tek zarfa konuluyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA